Spousty dětských hraček jsou zdraví nebezpečné. V domácnosti je má řada Čechů

Česká obchodní inspekce kontrolovala také ve 2. čtvrtletí roku bezpečnost hraček. Celkem se to týká 554 modelů, u 207 z nich inspektoři zjistili nedostatky.

i Zdroj fotografie: Ryan Dickey / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Deset modelů inspekce stáhla z trhu a nahlásila do systému rychlé výměny informací o nebezpečných výrobcích Safety Gate. V tomto období za porušení zákona o technických požadavcích na výrobky uložila celkem 75 pokut ve výši 1 036 500 korun, ČOI o tom informuje na svém webu.

Většina hraček obsahuje olovo

Závadné hračky se na trhu objevují poměrně často. Jednou z nich byla například čelenka s blikajícími rohy, která podle České obchodní inspekce obsahovala více olova, než je povoleno. To však nebyl jediný problém, který inspektoři u hračky nalezli. Hračka měla nevhodné konstrukční řešení a obsahovala snadno otevíratelné plastové pouzdro, ve kterém jsou umístěné malé knoflíkové baterie, informovali jsme zde.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Ne všechny hračky jsou bezpečné, protože výrobci často porušují pravidla

Další zajištěná hračka představuje vážné environmentální riziko kvůli možnému znečištění životního prostředí. Autíčko na knoflíkové baterie vydává světelné a zvukové efekty. Je určeno pro děti od 18 měsíců. „Zkušební laboratoř potvrdila významnou neshodu s požadavky nařízení vlády o omezení používání některých nebezpečných látek v elektrických a elektronických zařízeních. Na pájeném spoji uvnitř hračky bylo zjištěno mnohonásobné překročení obsahu olova“ řekl Událostem247 mluvčí inspekce Jiří Frölich.

U výrobku chybí návod v češtině

Další nebezpečnou hračkou, kterou inspektoři v prodejnách objevili, je tuleň s balónkem. Psal o tom web TN. Tato hračka, stejně jako všechny ostatní, mnohonásobně překračuje obsah olova. Kromě toho na ní není základní identifikace. Informace na výrobku navíc nebyly uvedeny v češtině. Olovo obsahuje také svítící autodráha značky Magic Tracks. I tato hračka vydává světelné a zvukové efekty. Byla uložena v kartonovém obalu s cizojazyčným textem.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Česká obchodní inspekce každoročně stáhne z prodeje hned několik dětských hraček, které uzná za nebezpečné

Inspektoři u všech hraček kontrolovali povinné značení, průvodní dokumentaci a informace pro spotřebitele. Dále pak zjišťovali, zda je vysledovatelný původ hraček, jestli jsou dostupné informace o výrobci a dovozci. Také zda jsou výrobky vybaveny dalšími povinnými informacemi. Inspekce o tom píše na svém webu, kde je také celý seznam deseti druhů závadných hraček zjištěných při posledních kontrolách.

Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články