Velký podfuk na českých hranicích: Podvodníci obírají lidi na dálničních známkách o velké sumy peněz. Spousta z nich o tom neví

Riziko nákupu předražených dálničních známek hrozí hlavně od neoficiálních prodejců na internetu. Někteří si ale troufají za přemrštěné ceny prodávat i na hranicích.

i Zdroj fotografie: Události247
                   

Společnost, která má své kiosky s nabídkou prodeje českých dálničních známek spoléhá především na nevědomost cizinců. Ti nemají často představu o tom, kolik mohou stát české dálniční poplatky, a tak ochotně zaplatí stanovenou cenu. Ta je přitom aktuálně o 6 eur vyšší, jak vyplývá z reportáže pořadu Kluci z Prahy uveřejněné na Youtube. Přitom kiosky společnosti To & Mi Vdf nejsou přehlédnutelné a na první pohled působí, že jde o jedinou možnost, kde si na hranicích dálniční známky zakoupit.

Trik spočívá ve směně

Většina cizinců tak učiní a za desetidenní dálniční známku zaplatí podle reportáže 19 euro. To je při aktuálním kurzu 24,60 korun za euro v přepočtu téměř 467 korun. Oficiálně přitom stojí dálniční známka s nejkratší platností 330 korun, což je zhruba 13 euro. Trik, jak dosáhnout vyšší částky, má společnost provozující kiosky na hranicích velmi chytře vymyšlen. Cizincům před prodejem dálničním známky smění jejich eura na české koruny za velmi nevýhodných podmínek a následně si ještě za provedení nákupu naúčtuje poplatek 40 korun.

Společnost tak v podstatě nic neporušuje. Pokud se nebere v potaz morálka. Řidiči na hranicích navíc mají i jinou možnost, jak si dálniční známku zakoupit. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) umístilo na hraniční přechody své automaty, ve kterých je možné dálniční známky zakoupit za standardní ceny. Problémem je ale jejich umístění. Zatímco kiosky soukromé společnosti jsou hned za sjezdem a motoristy k nim zavede oficiální cedule, automaty je třeba usilovně hledat. Ani jejich nalezení navíc nevede k úspěšnému nákupu.

Věc se dostala k soudu

Jak vyplývá z reportáže pořadu Kluci z Prahy, oficiální automaty jsou často mimo provoz. Záchranou může být alespoň to, že na automatech je QR kód, který zájemce nasměruje k online nákupu dálniční známky. Zmiňovaná reportáž o celé problematice je už druhá v pořadí. K první došlo před rokem, jak upozorňoval například web Deník. Očekávalo se, že dotčené úřady sjednají nápravu. Nestalo se tak. Podle vyjádření ŘSD došlo k vypovězení smlouvy společnosti provozující na hraničních přechodech své kiosky, firma ale prostory neopustila, doplňuje Deník.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Na společnost To & Mi Vdf byla již podána žaloba a první instanci vyhrálo ŘSD

Z toho důvodu byla podána na společnost To & Mi Vdf žaloba a první instanci ŘSD vyhrálo, píše Deník. Došlo ale k odvolání a bude otázkou, jak, a hlavně kdy bude s konečnou platností ze strany českých soudů rozhodnuto. Do té doby budou cizinci na hranicích dál platit vysoké ceny za dálniční známky a zmíněná společnost bude na tom beztrestně vydělávat stejně jako i jiné neoficiální weby. Jedinou možností, jak se potížím vyhnout, je tak nákup na jediném oficiálním e-shopu edalnice.

Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články