Čínské koncentrační tábory: Světové tajemství, o kterém se záměrně mlčí. Svůj účel plní dodnes

Internační tábory v čínské oblasti Sin-ťiang byly v minulosti několikrát různými způsoby prokázány. Zadržováno je tam více než milion lidí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

První zprávy o převýchovných táborech v Číně se začaly objevovat už v roce 2017. Do zařízení mají být posíláni lidé, kteří potřebují údajně zvýšit kvalifikaci, naučit se čínštině a zbavit s nevhodného smýšlení a chování, píše web iRozhlas. Ve skutečnosti jde o koncentrační tábory pro etnickou a náboženskou menšinu Ujgurů. Jak vyplývá z výpovědí lidí, kteří tam strávili nějakou dobou, podmínky jsou velmi přísné. Všude jsou kamery, i přes noc rozsvícená neonová světla, vyučování probíhá až deset hodin denně, platí zákaz mluvit ujgursky.

Otřesné podmínky

Při porušení zákazu mluvit mezi sebou následuje bití, ponižování, mučení, sexuální násilí. Ženám jsou navíc podávány injekce na zastavení menstruace, které způsobují neplodnost, upozorňuje dále web iRozhlas. Nejen výpovědi samotných Ujgurů existenci táborů v čínském Sin-ťinagu dokazují. Jeden z prvních, který na problém začal upozorňovat byl německý antropolog Adrian Zenz, který svá zjištění podložil čínskými dokumenty. Čínská detenční zařízení vypátrala také architektka Alison Killingová, která za to dostala novinářskou Pulitzerovu cenu.

„Nemá smysl rozlišovat, jestli jde o tábory, vězení či detenční centra. Lidé v Sin-ťiangu dostanou 20 let za to, že měli v telefonu WhatsApp. Máme podezření, že se uvnitř těchto zařízení dějí otřesné věci,“ uvedla pro Seznam Zprávy. Se svým týmem spolupracovníků na čínském území objevila 368 lokací, kde se tábory nacházejí. Zadržováno v nich je nejméně milion lidí. „Nutno ale podotknout, že lidé, kteří se ze Sin-ťiangu dostali, všichni do jednoho mluvili o přeplněných táborech. Takže milion bude střídmý odhad,“ uvedla pro Seznam zprávy Killingová.

Čas na činy

Tábory navíc zřejmě přibývají. Čína jen změnila taktiku a místo zamlčování je označuje jako věznice. Tím vše legitimizuje a Západ mlčí. Video o existenci táborů natočil v roce 2020 i Číňan studující na Tchaj-wanu. Svá zjištění zveřejnil na YouTube, celkem zachytil 18 takových zařízení, píše web Blesk. Dostávají se do nich především Ujguři, kteří vyznávají islám a jejich rodnou řečí je ujgurština. Končit tam ale nemusí jen oni. Čína se velmi ráda zbaví tímto způsobem všech nepohodlných.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Peking potlačuje vznik nových ohnisek rychlým uzavíráním měst, hromadným testováním i zdlouhavými karanténami

Ať už jde o věřící, politické odpůrce či protestující proti režimu. I když se to zdá v 21. století jako něco neuvěřitelného, Peking je schopen všeho. Potvrdil to i během koronavirové pandemie, kdy zaváděl velmi přísné lockdowny. Jak informoval web Aktuálně, objevily se také záběry z čínských karanténních táborů, ve kterých lidé museli žít na samotce v malých pokojích. Jak tak jasné, že Čína nedodržuje základní lidská práva, a proto by světové společenství mělo v této oblasti na Peking začít vyvíjet velký nátlak. Jinak nikdy změna nenastane.

Mělo by se podle vás povědomí o čínských koncentračních táborech rozšířit do povědomí široké veřejnosti?

Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články