Miloš Zeman se ocitl pod palbou ostré kritiky: Po jeho přání čínskému prezidentovi se dočkal vulgárních nadávek

Prezident Zeman to za své přání Číně k lunárnímu novému roku schytal. Zkritizovala ho Stehlíková, nebo Fischer, který nechce za prezidenta Číňana.

i Zdroj fotografie: Kancelář prezidenta republiky
                   

Čínská ambasáda v pondělí zveřejnila oficiální zdravici prezidenta Miloše Zemana. Popřál v ní hodně zdaru a štěstí k novému lunárnímu roku všem Číňanům. Prezidenta Si Ťin-pchinga označil za svého přítele a jeho zemi za úspěšnou světovou velmoc. Pozdrav se objevil jen pár dnů před začátkem zimních olympijských her v Pekingu a okamžitě se strhla vášnivá diskuse i vlna kritiky.

Senátor Fischer nechce za prezidenta Číňana

Česko se totiž před několika dny přidalo k diplomatickému bojkotu olympiády. Jak podotkl Český rozhlas, premiér Petr Fiala (ODS) už dříve oznámil, že nikdo z vlády do Pekingu nepojede. Prezidentovo přání zvířilo emoce nejen mezi veřejností, ale také u politiků. Vytýkají mu jeho priority a připodobňování Číny k České republice. Zeman označil Si Ťin-pchinga za přítele s tím, že Česko má podle něj k této asijské zemi velmi blízko.

Zdravici pak ukončil čínským termínem „xiexie“, což česky znamená děkuji. Reakce na sebe nenechaly dlouho čekat. Senátor a bývalý diplomat Pavel Fischer, který působil jako poradce Václava Havla, pod příspěvek napsal, že prezident na svátek 28. října českým občanům neposlal ani zdravici: „Je dojemné vidět Miloše Zemana přát Číňanům. Na svátek naší republiky 28.října občanům ČR neposlal ani zdravici, jde o otázku priorit. Já ale nechci mít za prezidenta Číňana,“ uvedl.

Stehlíková v komentáři neváhala použít ani sprosté slovo

Mnozí lidé kritizují dále i to, že se prezident dosud nevyjádřil k vyhrocené situaci na ukrajinsko-ruských hranicích a místo toho natáčí videa, ve kterých přeje štěstí Číně. Poslankyně Pirátů Klára Kocmanová si nebrala servítky a pod příspěvek na Twitteru napsala: „Sice u nás nemáme koncentráky, nešmírujeme naše občany, nezavíráme politickou opozici a neklademe si nárok na území cizích státu, ale jinak si s Čínou nejsme vůbec vzdálení‘. Prezident Zeman svým přáním Číně k novému roku dosáhl nového dna.“

iZdroj fotografie: David Sedlecký / Creative Commons / CC BY-SA
Jiří Ovčáček

Rozohnila se také bývalá ministryně a lékařka Džamila Stehlíková, která má s prezidentem napjaté vztahy dlouhodobě. „Jediným státním tajemstvím je to, kolik toho vychlastal prezident, než vlezl do p*dele největšímu žijícímu diktátorovi,“ napsala. Jak píše iDnes, prezidenta se samozřejmě zastal jeho mluvčí Jiří Ovčáček který na Twitteru napsal: „Popřát k Novému roku je slušnost. Skutečný státník mosty mezi národy staví, neboří je. Ctností nejsou zlé výkřiky, ale dobré slovo. Vše bude jednou sečteno.“

Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články