Stárnoucí obyvatelstvo nutí vlády stále zvyšovat věk odchodu do důchodu. Řada lidí tak bude zřejmě pracovat navždy.
Fakt, že se lidé dožívají vyššího věku, než dřív je pozitivní, přesto s sebou přináší řadu negativit. Jednou z nich jsou zvyšující se náklady státu na důchody. V souvislosti s tím, že se rodí méně dětí, je proto dost možné, že v budoucnu nebude mít na penze kdo vydělávat. Nezbývá jiný scénář, než aby důchodci zůstali pracujícími. Své o tom ví v Japonsku, jak informuje web E15. V zemi tvoří starší 75 let více než 15 procent, obyvatel starších 65 let je dokonce 29,1 procenta, což je nejvíce na světě.
Pětina obyvatel budou senioři
Vyhlídky do budoucna jsou ještě varovnější, protože do roku 2065 má tento poměr vzrůst na více než 38 procent. Téměř pětina Japonců tedy bude starší 65 let. Zemi proto nezbývá nic jiného než udržovat seniory v práci. Podle průzkumu, který se uskutečnil v zemi loni, chce dál pracovat více než 40 procent zaměstnanců starších 60 let, píše dále web E15. Mnoho z nich své představy naplňuje. Mezi 65. a 69. rokem pracuje v Japonsku více než polovina lidí. Nutí je k tomu i velmi nízká výše důchodu, která je pro všechny stejná.
Přestože oficiálně mohou do důchodu odejít v 65 letech, podmínkou pro nárok na penzi je přispívání do státního systému minimálně 40 let. Vyšší penzi si mohou zajistit zaměstnaneckým penzijním fondem, ale částka kvůli zvyšujícímu se věku dožití nemusí stačit, upozorňuje server E15. A tak Japonci pracují dál a firmy k tomu utváří vhodné podmínky. Od roku 2021 zaměstnavatelé mají povinnost zajištovat pracovní příležitosti i pro zaměstnance do 70 let věku. Smutnou zprávou je, že jde většinou o nekvalifikované a nízce placené pozice.
Zvyšovat bude i Česko
„Staří lidé hledající práci se obvykle uchytí v bezpečnostních agenturách, jako uklízeči nebo správci nemovitostí,“ cituje sociologa Tomohito Tanaka web E15. Podle experta není výjimkou žádost o zaměstnání ani od uchazeče ve věku 80 let. V Česku je aktuálně důchodový věk zastropován do roku 2024 na 65 let, budoucnost je ale nejistá. Ministr práce a sociálních věci Marian Jurečka už se vyjádřil, že věk odchodu do důchodu bude nutné posunout. A to nejpozději kolem roku 2030, píše server Echo24.
„V budoucnu se tomu kroku nevyhneme. Důchodový deficit začne narůstat po roce 2032–2033. Posunutí té hranice tak není v roce 2024 nezbytně nutné. Nezbytně nutné bude kolem roku 2030,“ uvedl Jurečka pro web Seznam Zprávy. Ostře se proti takovým slovům ohradil odborový předák Josef Středula, podle kterého si lidé zaslouží důstojný důchod. Naopak odborníci upozorňují, že takový krok bude nevyhnutelný. Hranice odchodu do důchodu na 67 let se podle ekonoma Lukáše Kovandy posunuje i v jiných evropských státech.