Lidé, kteří dostali tyto SMS zprávy, mohou mít vybílený účet. Měli by kontaktovat policii

Podvodníci posílají falešné textové zprávy o údajném nedoplatku za energie. Ve skutečnosti se chtějí dostat k bankovním účtům.

i Zdroj fotografie: abcMedia
                   

Na první pohled se může jevit vše nevinně. V SMS zprávě je například uvedeno, že je nutné zaplatit nedoplatek za elektřinu. Často jde o malé částky, které málokoho vyvedou z rovnováhy. Muž z vesnice u Hradce Králové měl podle falešné zprávy zaplatit údajně ČEZu dluh ve výši 22 korun a 70 haléřů, píše web Deník. SMS mu dorazila v době, kdy mělo dojít k plánovanému odstavení elektřiny, protože u zmiňovaného dodavatelé energií byl jen krátkou dobu.

Obezřetnost se vyplatí

„U ČEZu jsem byl jen v režimu DPI, než jsem přešel k jinému dodavateli. Byl jsem tam asi měsíc, dostal jsem vyúčtování, to jsem do koruny zaplatil, takže mi přišlo divné, že mi něco takového vůbec přišlo,“ cituje vyjádření Martina Jindřicha web Deník. Podezřelý přišel muži i odkaz, který byl součástí textové zprávy, a proto nepostupoval podle instrukcí a rozhodl se počkat, jestli mu nové vyúčtování dorazí také poštou. Podle odborníků jednal nejlépe, jak mohl.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Podvodníci jsou stále chytřejší. Mohou vám jednoduchým trikem vysát z účtu peníze

Internetová doména, na kterou zpráva odkazovala, je registrovaná na ostrovech v Tichém oceánu. Cílem odkazu není nic jiného, než získat údaje ke kartě či přístup do internetového bankovnictví. Pokud to příjemce zprávy udělá, čekají ho oči pro pláč. Podvodníci z účtu převedou všechny peníze, upozorňuje web Deník. Nejde přitom říci, že podvodníci se zaměřili jen na klienty společnosti ČEZ. S falešnými SMS zprávami se setkali také zákazníci společnosti Innogy.

V Polsku pachatelé dopadeni

Jak upozornil web Seznam Zprávy, textovky působí věrohodně, protože napodobují grafiku i komunikační styl společnosti. Přesto mají několik rysů, podle kterých je možné odhalit, že jde o podvod. Číslo účtu ani kód banky neodpovídají standardnímu účtu společnosti a kontaktní emailové adresy mají koncovku outlook.cz. Energetické společnosti proto doporučují při jakýchkoli pochybnostech se raději obrátit na zákaznickou linku a v případě odhalení podvodu kontaktovat policii.

K takovému postupu nabádají občany i v Polsku, a to prostřednictvím SMS zprávy. Jak píše web Fakt, jde o akci Ústředního úřadu pro kyberkriminalitu. Upozorňováni jsou lidé, kteří v minulosti zřejmě dostali zprávy o údajném nedoplatku balíku, pozastavení dodávky či plánované odstávce elektřiny. Podvodníci tímto chtěli ze svých obětí dostat stejně jako v Česku přístup k bankovním účtům. Policii se ale nedávno podařilo zatknout členy organizované skupiny a nyní jsou shromažďovány proti nim důkazy.

Dostali jste někdy podobnou zprávu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články