Kdo odešle tuhle SMS zprávu, ten přijde o 72 000 Kč. Policie už vydala varování

Velmi častým trikem podvodníků, jak vylákat z důvěřivých lidí citlivé údaje, jsou e-maily nebo SMS zprávy.

i Zdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
                   

Šmejdi dokážou být velmi přesvědčiví s jediným cílem – získat ze svých obětí co nejvíce peněz. I když policie před podobnými případy opakovaně varuje, stále jich neubývá. Podvodníci přitom využívají hned několik technik. Mezi nejčastější se bezesporu řadí SMS zprávy, jak jsme na Událostech247 několikrát upozornili.

Podvodníci a jejich SMS zprávy

Falešné SMS zprávy mohou například vypadat tak, jako by je posílala Všeobecná zdravotní pojišťovna. Nic netušící lidi vyzývají k zadávání osobních údajů na falešném webu, který připomíná oficiální stránky VZP. Setkat se lze také s SMS zprávou vyžadující přihlášení do falšované aplikace, která imituje Moje VZP, jak jsme na Událostech247 psali už dříve. Následně své oběti lákají na zaslání fiktivních přeplatků nebo neexistující pojistné výplaty.

Jediným telefonátem převezmou podvodníci kontrolu nad vašim mobilem. Můžete se s ním rozloučit

Psali jsme na Událostech247 také o tom, že falešný zaměstnanec známého mobilního operátora kontaktoval muže s nabídkou digitální inovace a měl „štěstí“, že natrefil zrovna na důvěřivce. Mělo se jednat o přechod z tradiční SIM karty na modernější eSIM. Muž od neznámého na druhém konci drátu dostal SMS s kódem, který pak podvodníkovi umožnil převzít kontrolu nad mobilem a tím si zajistil i vzdálený přístup k internetovému bankovnictví. Důvěřivý muž tak přišel o 850 tisíc korun.

Nemám účet, takže se nebojím, říká seniorka

Častým terčem šmejdů jsou důvěřiví senioři. Na vidinu výhry v soutěži nalákal podvodník 70letou ženu z Olomouce, kterou kontaktoval přes aplikaci Messenger. I když se soutěže neúčastnila, sdělila mu ve zprávě své citlivé údaje, díky kterým získal přístup k jejímu účtu, píše web Novinky. „Právě díky těmto kódům získal přístup do jejího internetového bankovnictví, ze kterého už snadno převedl ve třech platbách téměř 72 tisíc korun,“ uvedla policejní mluvčí Ivana Skoupilová.

iZdroj fotografie: Policie ČR
Nejenom SMS zprávy a e-maily, ale časté jsou i podvodné zprávy přes různé sociální stíě

Policisté případ prověřují pro podezření ze spáchání přečinu podvodu a zločinu neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku. V případě dopadení, prokázání viny a odsouzení hrozí pachateli dle trestního zákoníku trest odnětí svobody na tři až osm let, dodává web Týdeník policie. „Já účet vůbec nemám, všechno platím přes složenky a takto mi chodí také důchod. Takže tohoto se nebojím,“ řekla Událostem247 paní Věra.

Přišli jste někdy kvůli podvodníkům o peníze? O vaše zkušenosti se s námi můžete podělit v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články