Podle ministra zemědělství tlak řetězců na snižování cen kvůli slevovým akcím ničí malé zemědělce. Od uskutečnění záměru si slibuje stabilizaci trhu.
Ministr zemědělství Zdeněk Nekula pro Seznam zprávy uvedl, že chce zákonem o cenách snížit počet extrémních slevových akcí. Takový pokus už tady v minulosti byl, připomíná Seznam. Jeho iniciátor, bývalý předseda Agrární komory ČR Zdeněk Jandejsek, s ním narazil dokonce ve vládě Andeje Babiše. Podle Nekulova zdůvodnění má zákon o cenách vyřešit velkou rozkolísanost cen. Právě tím, že by limitoval slevové akce, uvedl ministr pro Novinky.
Stabilizaci rozkolísaného trhu
Dochází totiž, jak říká, k extrémním slevovým akcím, jež likvidují české zemědělce. Ti nemohou dlouhodobě prodávat své produkty za podnákladové ceny. „Chceme, aby (akce) pokračovaly, ale pouze ve stanoveném rozpětí,“ nastínil Nekula dále v Novinkách. „Nechceme někoho trestat. Chceme stabilizovat a umravnit rozkolísanost,“ doplnil pro Novinky s tím, že by měli mít zemědělci, potravináři i obchodníci rovnoměrnou ziskovost.
„Vím o tom, že se něco takového připravuje,“ komentuje záměr pro Události247 ekonom Štěpán Křeček. „Nejsem ovšem politik, abych dokázal odhadnout, jakou má nebo nemá návrh politickou podporu,“ dodává. Obecně zastává názor, že by šlo o neúměrně vysoký zásah do podnikání. „Každý řetězec si může nastavovat ceny, jaké uzná za vhodné. Je jen na zákaznících, jestli takové budou akceptovat. Cenová politika musí zůstat v rukou podnikatelů.“
Státní zásahy do cen jsme už zažili. Vedou k nedostatku
Podle Křečka by se také Čechům zvěsti o omezení slevových akcí velmi obtížně komunikovaly. Starobní důchodkyně Marie Řeháčková Událostem247 vysvětlila, že její skromný rozpočet se zlevněnými potravinami pevně počítá. Využívá všech „slev z letáků“ bez ohledu na to, o který řetězec se jedná. Jejich cyklus už někdy dokáže odhadnout předem. „Žádný leták nevyhodím bez prostudování, co by se dalo právě teď výhodně nakoupit. Na týden, mám malou ledničku.“
Poradce premiéra Fialy Křeček dále pro Události247 připomíná, že se státními zásahy do cenotvorby už má Česko zkušenosti. Stát si toto právo přisvojoval za totalitního režimu. To, jak známo, vedlo k opakovanému nedostatku zboží na pultech. „Kromě toho Češi právě teď v době inflace nakupují ve slevách více než dřív. Pro některé rodinné rozpočty jsou slevové akce doslova spásou. Mohlo by to vést k celkovému zdražení a tím zhoršení situace v rodinách.“