Litr nafty skoro za 100 korun. Lidem už s cenami pohonných hmot dochází nervy a uchylují se k drastickému řešení

Některé čerpací stanice zkoušejí trpělivost svých zákazníků. Na svých totemech tak umisťují ceny, které vyvolávají šok.

i Zdroj fotografie: abcMedia
                   

Ceny pohonných hmot několik týdnu opět stoupají k závratným výšinám. Zdražování výrazně dopadá hlavně na naftu, jejíž cena se pohybuje v Česku na průměrných 47,34 korunách za litr, píše ČTK. Podle analytiků jsou důvodem rostoucích cen především stávky francouzských rafinérií. Některé z nich už jsou ale v provozu, a proto by se měla situace uklidnit. Naopak hrozbu budoucích měsíců představuje částečné embargo na dovoz ruské ropy a ropných produktů do Evropské unie, které začne platit na začátku prosince, píše ČTK.

Realita příštích měsíců?

Může tak dojít k situaci, že bude na totemech čerpacích stanic zcela běžná i částka kolem 100 korun za litr. Právě takové hodnoty nedávno mohli vidět zákazníci na světelné ceduli společnosti MOL v provozovně na Praze 5 ve Strakonické ulici, jak Události247 informovaly zde. Litr nafty byl za více než 90 korun. Nejde přitom o první případ, kdy se na totemech této čerpací stanice objevily šokující hodnoty. V březnu krátce MOL prodával benzín Natural 95 za 95,80 korun za litr a naftu dokonce za 104,60 korun za litr.

iZdroj fotografie: abcMedia
Čerpací stanice na Praze 5

Firma se v obou případech omluvila s tím, že šlo o technickou chybu a poškození zákazníci měli nárok na vrácení rozdílné částky oproti běžné ceně. Poslední chyba navíc podle mluvčího společnosti MOL Tomáše Trče netrvala déle než minutu. „Jednou denně se provádí rychlá obnova systému tak, aby vše fungovalo, takže je možné, že tam něco takového probliklo,“ uvedl pro Události247. MOL přitom není jediná společnost, u které se něco podobného děje.

Lidé jsou nuceni k alternativám

Hodnota 88,80 korun za litr dieselu optimal plus svítila také na totemech čerpací stanice EuroOil, která spadá pod státního distributora paliv Čepro. Ani v tomto případě není vyloučeno, že mohl zákazník za zvýšenou cenu palivo natankovat. Navíc nevědomé chyby prodejců mohou ukazovat k jakým astronomickým hodnotám ceny pohonných hmot směřují. Není proto překvapující, že mnoho lidi volá po alternativních možnostech dopravy, což je znatelné i v diskuzi k článku na Události247.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Vedla by MHD zdarma k nárůstu počtu cestujících?

„Mají lidé auta, tak ať platí drahý benzín a naftu. Mají jezdit autobusem? Vlakem je to levnější,“ uvedl Karlos Muller. S tím souhlasí i uživatel Kil Ki. „Zkuste omezit jezdění auty, ať těm dotyčným nesolíme peníze do kapsy. Využívám co nejvíce MHD, i když vím, že pokaždé to nejde,“ napsal. Další možnost je chodit pěšky, což někteří ve větší míře činí. „Chodit pěšky je nejzdravější formou pohybu. Když už vylezu z domu, tak to využívám nejen místo auta, ale běžně i místo pražské MHD,“ napsal Michal Blümel na Twitteru.

Za kolik tankujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články