Může jít i o známé a kamarády: Na seniory číhají podvodníci s novým fíglem. Desítky tisíc korun skončí za pár minut ve vzduchu

Vynalézavost bezcharakterních pachatelů trestných činů, jejichž oběťmi je zranitelná starší generace, nezná mezí.

i Zdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
                   

Vylákat peníze od důvěřivých seniorů není pro bezcitné podvodníky složitý problém. Svědčí o tom policejní statistiky. Podfukáři využívají k tomu, aby ošálili důchodce pestrou paletou lstí. Nejznámější je zřejmě legenda o vnukovi, kdy se cizí člověk po telefonu vydává za rodinného příslušníka, který se ocitl ve svízelné situaci a potřebuje peníze. Výjimkou nejsou ani falešní prodejci energií, policisté, vodaři nebo takzvaní šmejdi s předraženými výrobky, kteří pod různými záminkami důchodce připraví o úspory.

Podvodníci sázejí na důvěřivost

Navzdory několikerým letošním valorizacím penzí si většina českých důchodců nemůže příliš vyskakovat. Když zaplatí účty za bydlení a léky, na jídlo jim už moc nezbývá. Přesto se najdou podvodníci, kteří se na podvádění seniorů specializují. Sázejí na jejich soucit a důvěru. Jako v případě devětašedesátiletého muže z Náchoda. Postupně půjčil ženě, kterou znal z bývalého zaměstnání, celkem 40 tisíc korun. Pokaždé vyrukovala s nějakou srdceryvnou historkou a senior se jí snažil pomoci.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Podvodníci a zloději využívají různé finty, jak se nejlépe vetřít do bytu či domu svých obětí

Například potřebovala půjčit na doplacení nájmu, protože jí hrozilo okamžité vystěhování a skončila by na ulici. Požádala ho také o půjčku, aby mohla zaplatit pohřeb příbuzného, akontaci na půjčku nebo uhradit nákup ledničky pro její sestru. Peníze jí senior pokaždé ochotně poskytl, ale k vracení se neměla a stále se vymlouvala. Po spoustě urgencí seniorovi nezbylo nic jiného, než se obrátit na policii, která ženu začala stíhat.

Připravili důchodce o miliony

Hůř dopadli důchodci, kteří se nechali zlákat slevovou firmou, která fungovala na principu takzvaného letadla. Pod záminkou pomoci a poradenství vylákala od důvěřivých seniorů celkem přes 234 milionů korun. Podezřelé organizátory podvodu z Brna sebrala policie. Podvodník, který se vydával po telefonu za bankéře, tvrdil důchodci z Jesenicka, že peníze na jeho bankovním kontě jsou v ohrožení. Vyděšeného seniora zmanipuloval, aby mu ze svého účtu převedl všechny úspory v hodnotě 300 tisíc na jeho.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Kriminalisté v této souvislosti znovu doporučili lidem zvýšenou ostražitost při investování peněz

Senioři patří mezi zvlášť zranitelnou skupinu obětí trestných činů. Pachatelé velmi snadno zneužijí jejich důvěřivosti a staříkům, které připraví o úspory, zbydou jen oči k pláči. Do svého bytu by proto senioři rozhodně neměli pouštět cizí lidi. „Pachatelé bývají vynalézaví, aby je senioři vpustili do svých příbytků, používají různé smyšlené legendy. Například vrácení přeplatku, nabídky prodeje různého zboží, oprav, kontroly spotřebičů, nabídka pomoci s nákupem, prosba o možnost si zatelefonovat,“ varuje Darina Veselá z moravskoslezské policie.

Na internetu číhá nebezpečí

Stále víc seniorů používá moderní technologie. Na internetu je ale riziko ještě větší. Klíčové je nepodlehnout přehnaně výhodným nabídkám, vyhnout se podezřelým e-shopům a nereagovat na podvodné e-maily. V těchto případech může být těžké na první pohled podvod rozeznat. Obecně platí, že pokud vám přijde na dané webové stránce, emailu či SMS zprávě něco netypického a podezřelého, je lepší na nic neklikat. Důležité je nikomu nezasílat svá hesla, osobní údaje a čísla platebních karet,“ radí dále policistka.

Jsou tresty za podvody na seniorech přiměřené?

Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články