Konec škol zdarma: Studenti si bez výjimek začnou platit za studium

V Česku mohou lidé dosahovat nejvyššího vzdělávání bezplatně. V budoucnu by ale mohlo být studium na vysokých školách podmíněno školným.

i Zdroj fotografie: Tilcum / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Rozpočet ministerstva školství není nikterak malý. V příštím roce bude resort hospodařit s částkou 263,9 miliardy korun, píše web Novinky. Na vzdělávání na vysokých školách půjde 30,9 miliard korun, což je meziročně zhruba o 2,3 miliardy více, jak informovala mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová pro Novinky. Do budoucna se dá předpokládat, že se částka bude dále výrazně navyšovat, a to i z důvodu rostoucího počtu zájemců o studium v důsledku populačního vývoje. Školství proto bude státní rozpočet zatěžovat čím dál více.

Grant a pak školné

V době, kdy se to vůbec nehodí a stát naopak musí hledat úspory, aby byl rozpočet udržitelný. I proto odborníci ze skupiny NERV připravili jako poradní orgán vlády několik návrhů, které mají náklady v budoucnu snížit. Jeden z předkládaných bodů je i zpoplatnění vysokých škol. Podle návrhu by školné bylo zavedeno poté, co by se vyzkoušelo poskytovat studentům granty na živobytí. V praxi by to vypadalo tak, že by nemuseli studující pracovat, protože by v průběhu studia dostával od banky peníze.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Úvahy o zavedení školného na vysokých školách se objevily už v 90. letech. Dosud se ale v historii země za vzdělávání nikdy neplatilo

Ty by po absolvování studia museli splatit. „Grant se bude následně po dostudování splácet v rámci už existujícího systému daně z příjmu fyzických osob. Do daňového přiznání bude potřeba dodat, jestli ten člověk dluží státu za kdysi poskytnuté peníze, v tom okamžiku se uvalí dodatečná procentní sazba na výdělky nad nějakou hranici. Takže to bude vše automaticky. V okamžiku, kdy se tímto způsobem všechny peníze splatí,“ vysvětlil pro web Refresher autor návrhu Daniel Münich. Podle něj by se podobným způsobem následně splácelo i školné.

Výhody nejisté

„Došlo by k zrovnoprávnění studentů na veřejných vysokých školách se studenty na těch soukromých, kde si plně hradí školné. Peníze by si tedy mohli půjčit i studenti soukromých škol,“ uvedl Münich pro web Refresher. Je tak zřejmé, že benefit pro státní rozpočet by zavedení systému přineslo až za několik let, problémy studentům ihned. Školné by mohlo některým školám spíše uškodit, než přinést užitek. „Některé školy mají problém vůbec získat kvalitní uchazeče, zejména v technických oborech,“ uvedl Vladimír Balaš pro web iRozhlas.

I proto je šéf resortu k návrhu NERVu skeptický. Nakloněna není zpoplatnění vysokých škol ani veřejnost. „Pojďme nerozšiřovat žití na dluh a nepřidávat další dlouhodobý stres na bedra studentů,“ napsal komentující Martin Krč na sociální síti Instagram. Studenti už nyní mají problémy s financemi. Jak upozorňuje web iRozhlas, řada z nich musí pracovat na více než půl úvazku, aby zvládali financovat své bydlení a jídlo během studia. Školné by navíc mohlo být další brzdou pro studenty ze sociálně slabších rodin.

Souhlasíte se zavedením školného v Česku?

Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články