Rohlík za 100Kč. V Česku realita, se kterou se lidé musí smířit

Zdražování potravin nebere konce. Přesto se někdy objeví u potravin v obchodech cenovka, která doslova bere dech.

i Zdroj fotografie: Jan Beránek / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Inflace v letošním roce překonává i ty nejčernější scénáře. V říjnu dosáhla v rámci Evropské unie 11,5 procenta a rekord tak překonala devátý měsíc v řadě, píše web iRozhlas. Přestože v Česku meziroční zvyšování cen lehce proti září polevilo, stále je s hodnotou 15,5 procenta za říjen nad průměrem. Celkem je inflace v tuzemsku sedmá nejvyšší v rámci sedmadvacítky. Češi to pociťují každý den. Vysoké hodnoty oproti loňsku svítí na totemech čerpacích stanic, zvyšují se zálohy za energie a při nakupování některé ceny překvapují téměř každého.

Ceny rostou skokově

Šok zažili zákazníci, kteří nedávno v Brně navštívili prodejnu supermarketu Albert. Při vybírání pečiva jim brala dech cena uvedená u anglického rohlíku. Jak je zřejmé ze zveřejněné fotografie na sociální síti Instagram účtem Viděno v Brně, obchod požadoval za rohlík rovných sto korun. Pobouření to vzbudilo nejen u samotných zákazníků, ale i u komentujících příspěvku. „Fialová drahota,“ napsal uživatel označený jako bezucha_jak_van_gogh.

Přestože ze strany supermarketu Albert se zřejmě jednalo pouze o chybu, někteří komentující to neberou jako vtipnou historku. „Za chvíli to tak bude,“ uvedl na Instagramu uživatel idk_asi_sus. Cena 100 korun za rohlík je sice velmi přestřelená, ale Češi si v průběhu letošního roku zvykají na to, že se cena pečiva zvedá velmi rychle. V prvních měsících války bylo důvodem hlavně zvýšení cen pšenice na světových trzích. Tento problém byl postupně odstraněn, přesto se zlevňování neočekává.

Dohoda o obilí rozhodne

Zdražování bude jen probíhat pomalejším tempem, jak odhadl pro ČTK agrární analytik Petr Havel. Do výsledné ceny pečiva totiž výrazně promlouvá také cena elektřiny a plynu, která zatím výrazně neklesá. „Obiloviny tvoří obvykle deset až 15 procent ceny pečiva. Současně nelze očekávat snížení cen energií, končí období fixací většině podniků a Evropa nemusí mít dostatek dodávek. Zbytek ceny pečiva tvoří energie a mzdové náklady,“ vysvětlil pro ČTK prezident Agrární komory Jan Doležal.

Cena rohlíku se aktuálně pohybuje v supermarketech kolem tří korun, konzumní chléb pak stojí kolem 40 korun. Další vývoj mohou ale negativně ovlivnit události, které nastanou ve válce na Ukrajině. Rozhodující bude například pokračování dohody o vývozu ukrajinského obilí skrze přístavy v Černém moři. Domluva mezi Ruskem a Ukrajinou pomáhá udržovat cenu základní zemědělské produkce na nižších úrovních.

Jak často kupujete pečivo?

Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články