Poslední naděje chatařů: Zloději za sebou nechají jen vypáčený zámek. Policie radí, jak se vykradené chalupě vyvarovat

Češi jsou národem chatařů. Dva ze tří Čechů holdují chalupaření, 1,3 milionu Čechů chatu vlastní.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

S blížící se zimou však lidé podle webu Hradecká drbna také nesmí zapomínat na to, aby svá víkendová obydlí pořádně zabezpečili před zloději. Hlídky policistů a strážníků se teď proto ve zvýšené míře zaměřují na kontroly chat i domků v zahrádkářských a chatových osadách, píše dále Hradecká drbna. Cílem této preventivní činnosti je omezit riziko jejich vykrádání, protože přes zimu opuštěné chaty bývají lákadlem pro zloděje i lidi bez domova.

Vykradených chat je stále víc

Podle policejních statistik počet krádeží ve víkendových chatách v roce 2022 vzrostl. Psal o tom web Srovnejto. Zatímco v roce 2021 došlo celkem k 1 249 krádežím se škodami ve výši 20,7 milionu korun, od ledna do července letošního roku řešila policie 836 těchto událostí. Nejvíc se tento rok kradlo v rekreačních objektech ve Středočeském kraji, kde došlo ke 174 událostem, píše dále Srovnejto. Naopak nejméně se tento rok kradlo v Pardubickém a Zlínském kraji, dodává web.

iZdroj fotografie: abcMedia
Zahradní nábytek, stroje ale i jen pouhé nářadí je velkým lákadlem pro zloděje

Zloději nejčastěji vykrádají chaty na odlehlých místech, kde na to mají spoustu času a nebojí se, že je někdo přistihne. Všímá si toho web TN. Typickými pachateli jsou podle policie recidivisté, kteří prahnou především po penězích nebo po předmětech, jež mohou snadno prodat, doplňuje TN. Nejčastěji jde o spotřební elektroniku. Chataři však krádež většinou zjistí až o několik týdnů později. To také podle TN komplikuje policii hledání pachatele.

Chataři si mohou vypomoci navzájem

Mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem pro Události247 uvedl, jak mohou lidé vykrádání svých chat předcházet. Důležité je po zazimování vzbudit dojem, že je chata obývaná. „Doporučuji pořídit si například bezpečnostní fólie na okna nebo lepší zámky. Kromě toho je dobré, když si lidé navzájem vypomůžou. Například když si sousedé při kontrolní návštěvě chaty odmetou vzájemně sníh nebo listí. Pomoci může také umístit do chaty automatické spínače světel, které se zapínají zcela náhodně,“ doplnil mluvčí.

iZdroj fotografie: Juandev / Creative Commons / CC BY-SA
Češi jsou podle statistik národem chatařů. Téměř každý desátý člověk chatu vlastní

Já bohužel tuto nepříjemnou zkušenost mám,“ řekla Událostem247 chatařka Helena Haideová. „Máme chatu nedaleko Tišnova a terčem zlodějů se stala už dvakrát. Přes zimu tam nenecháváme nic cenného, domů si bereme i varnou konvici nebo mikrovlnku a televizi. To, že si zloděj vezme pár konzerv nebo kořalku, to bych ještě překousla. Nejhorší je ale neustále spravovat zámek na dveřích, nebo opravovat vypáčenou okenici a rozbité okno,“ dodala chatařka.

Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články