Češko zadlužené až po uši: Stát by chtěl vytáhnout z každého občana složenku na víc než 250 000 Kč

Státní dluh roste nejrychleji v Evropské unii. Vláda by mohla přistoupit k řešení, kterým by nepřívětivou situaci převedla ihned na občany.

i Zdroj fotografie: Finanční správa ČR
                   

Dobrých zpráv není letos příliš mnoho. Obzvlášť ekonomické informace nepřináší lidem úsměvy na rtech. Naopak. Zdražování, které se nejvíce týká energií, pohonných hmot a potravin dopadá na každého občana. Některé domácnosti se dostávají do velkých potíží a ocitají se na pokraji možností, kdy jsou schopny platit své závazky. Vláda ale může občanům ještě naložit větší břemeno a tím je zaplacení státního dluhu. Ten loni stoupl o více než čtyři procentní body a tím zadlužení Česka v roce 2021 rostlo nejrychlejším tempem v Evropské unii, informoval web ČT24.

Budoucnost nevěstí nic dobrého

Ani letos nedochází ke zvolnění růstu. V prvním pololetí stoupl státní dluh o 242 miliard korun na 2,7 bilionu korun. Na každého Čecha tak připadá zhruba 257 tisíc korun, píše server iDnes. Složenka na takovou částku by tak mohla přijít každému občanovi kdyby bylo nejhůř. Bylo by to pro vládu nejpohodlnější řešení. Možná i na částku vyšší, protože státní dluh roste s tím, jak se zvyšuje schodek státního rozpočtu. A ten se zvyšuje i letos. Vyhlídky nejsou dobré ani do budoucna.

iZdroj fotografie: ŠJů / Creative Commons / CC BY-SA
Podle ministerstva financí je růst státního dluhu dán hlavně prodejem státních dluhopisů se splatností nad jeden rok v průběhu prvního pololetí roku 2022

„Více než výše státního dluhu je problémem tempo jeho zvyšování, které nezodpovědně odstartovala předchozí vláda. Díky tomu letos na splátky dluhu platíme skoro miliardu měsíčně navíc a v roce 2025 zaplatíme až 80 mld. Kč ročně, tedy dvojnásobek toho co loni,“ uvedl šéf ministerstva financí Zbyněk Stanjura. Nejvíce přispěla k prohloubení českého dluhu koronavirová pandemie. Během let 2020 a 2021 se zvýšil dluh z 29 procent na 40 procent HDP. Za první polovinu letošního roku dosáhl dokonce 42,3 procent HDP, uvádí ministerstvo financí.

Splatnost více než tři roky

Důležité je připomenout, že nejde o dluh vlády, ale dluh státu, který dopadá na každého. Kdyby proto mělo dojít k tomu, že na zaplacení se bude podílet každý člověk, mnoho lidí by to výrazně zasáhlo. Pro ty nejbohatší není částka ve výši 257 tisíc korun zřejmě nikterak zásadní, aby jim jejich životní úroveň snížila, pro obyčejné lidi jde ale o i celoživotní úspory. Pro ty nejchudší dokonce o sumu, o které si mohou nechat zdát. Průměrná mzda v Česku včetně bonusů a odměn v prvním pololetí sice stoupla na 49 166 korun, ale velká část společnosti na ni nedosáhne.

Kolem tohoto platu se pohybují hlavně pracovníci IT, bankovnictví, účetnictví či lidských zdrojů, píše web Echo24. Tradičně jsou nejvyšší platy v Praze (průměrně 58 300 korun), naopak nejnižší v Karlovarském kraji (36 500 korun). I kdyby ale lidé pobírali každý měsíc průměrnou mzdu, budou státní dluh platit dlouho. Splácen je daněmi, které tvoří 15 procent platu. Při průměrné mzdě 49 166 korun jde o částku 7 375 korun. Státní dluh na každého občana vychází 257 tisíc korun, a tak by bylo třeba k jeho splacení více než 37 měsíců, tedy přes 3 roky.

Očekáváte, že vláda zvolí krok poslání složenky každému občanovi?

Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články