Válka na Ukrajině i přes přicházející zimu pokračuje. S chladnějším počasím přitom vyvstává pro obě strany řada nových problémů.
Boje neustávají ani ve dnech volna. I o víkendu Rusko zasypalo Ukrajinu střelami. V noci na pondělí to nejvíce schytaly obce v Dněpropetrovské oblasti, píše ČTK. Útoky se tam obešly bez obětí. Mnohem smutnější je situace v Doněcké oblasti, kde ruské rakety zabily minimálně dva civilisty. Pozdvižení budí především zprávy ukrajinského ministerstva vnitra, podle které jen tři procenta ruských útoků zasáhly vojenské cíle, ostatní mířily na civilní objekty, uvádí ČTK. Častým cílem Moskvy jsou v posledních týdnech hlavně objekty kritické infrastruktury.
Rodiny musí plést, aby vojáci přežili
Kvůli zimě to je pro Kyjev čím dál větší problém. Výpadky elektřiny i vody trápí miliony obyvatel Ukrajiny a Kreml předpokládá, že tím zlomí ukrajinskou morálku. Rusko by se nejraději válčení v zimě vyhnulo, protože je náročné. Potvrzuje to i odborník na boje v extrémním počasí Jagdkommando M. ze skupiny Survival and Environment Training Group. Nejnáročnější to bude pro nově mobilizované. „Na frontu přichází z civilního, chráněného prostředí po krátkém výcviku. Kromě stresu, který samotná válka spouští, hrozí i omrzliny,“ uvedl pro web Krone.
Teploty, které v zimě na Ukrajině klesají až k mínus 15 stupňům Celsia postihnou hlavně nos, uši, ruce a nohy. Podle odborníka proto musí dovybavit nové ruské brance jejich rodiny vzhledem k špatné výstroji armády. „Tety, strýcové, bratranci a sestřenice nyní musí plést ponožky a rukavice, které se nosí překryté,“ vysvětlil Jagdkommando M. pro server Krone. Upozorňuje také, že bude více obětí. V zimním počasí mají některé zbraně vyšší efekt. „V zimě máme více odrazů, například ruční granáty jsou při zmrzlé zemi nebezpečnější,“ cituje jeho slova web Krone.
Nevýhody zimy
Některé zbraně naopak mohou zamrzat, což může také způsobit mnoho problémů. Mráz postihne i baterie, které mají vojáci nejen v autech, v rádiích či v brýlích pro noční vidění, ale hlavně v dronech. Bezpilotní letouny přitom využívají v bojích hojně obě strany. Zima bude drsná nejen pro armádu, ale i pro civilisty. Expert připomněl v rozhovoru pro Krone, že během války byly v mnoha domech rozbity okenní tabule. Ty sice lidé překryli plastem nebo dřevem, ale nebude to v krutých mrazech dostačující.
Budou si proto potřebovat ve svých obydlích více přitopit, což s sebou může přinést další problémy s elektrickým proudem. Elektrická síť je na Ukrajině už nyní přemáhána a více elektrických topidel jí může dát další ránu. Lidé by následně musely ve velkém přejít na přitápění dřevem, což může způsobovat požáry, informuje web Krone. Dá se předpokládat, že boje v zimě zpomalí, přesto bude mít jedna strana výhodu. „Vyhrává ten, kdo je schopnější nočního boje v temném období. A má lepší vybavení proti chladu,“ uzavřel Jagkdkommando M.