Státy se snaží svým občanům vnucovat stále více moderní technologie. V poslední době jde především o aplikace v mobilních telefonech.
Na koronavirovou dobu málokdo zapomene. Provázely ji dlouhé lockdowny, při kterých byla většina lidí na několik měsíců uzavřena ve svých domovech. Povoleny byly jen cesty do práce, na nákup potravin či za lékařem. Řadu vládních omezení společnost zažila poprvé a raději by se už v budoucnu takovým zkušenostem vyhnula. Mnoho lidí proto zapomnělo i na aplikaci Tečka, kterou museli mít povinně lidé ve svém mobilním telefonu, aby prokázali svou bezinfekčnost. Obsahovala informaci o očkování a testech.
Tečka žije dál
Po určitou dobu bylo nutné se platným certifikátem prokazovat při vstupu do restaurací, ubytovacích zařízení, provozoven služeb, na koncerty, do kin, divadel či při cestování do zahraničí, připomíná web iDnes. Přestože aplikace už není kvůli zrušeným kontrolám třeba, stát do budoucna počítá s dalším využitím. „Bude to propojeno s dalšími databázemi, kde jsou tyto informace uloženy,“ cituje server iDnes náměstka ministra zdravotnictví Josefa Pavlovice.
Lékaři například mají povinnost aplikované očkování evidovat i v systému elektronických receptů. Širší využití má i aplikace eRouška, která měla v době pandemie mapovat pohyb nakažených podle dat mobilních operátorů. „Převzali jsme ji jako Národní systém pro řízení zdravotních rizik,“ cituje vysvětlení Pavlovice server iDnes. Brzy zřejmě ale přibude v telefonech lidí i další aplikace. Česká vláda se může inspirovat od té polské, která má v plánu dát do telefonů veřejnosti dvě aplikace.
Aplikace pro bezpečnost
Jak informuje web Webniusy, jde o RSO neboli Regionální varovný systém a Alarm 112. Sloužit mají k informování veřejnosti o hrozbách a k hlášení případů ohrožení zdraví i života. Zaznamenávat v ní bude možné také ohrožení majetku či veřejného pořádku. Vláda sousední země tím chce docílit větší bezpečnosti. Odborníci jsou skeptčtí, protože zatím není jasné, kdo bude aplikace do telefonů instalovat.
Předloha zákona zatím předpokládá, že to provede provozovatel mobilních sítí a Poláci si tak zakoupí nový telefon už s aplikacemi. Podle expertů to ale nebude proveditelné. Podle Lukascze Jachowicze by byla nutná spolupráce provozovatele sítě s výrobci telefonů, píše web Webniusy. Přesto je zřejmé, že vlády si zvykly v koronavirové době mít o svých občanech přehled a této novinky se nehodlají vzdát.