Vláda vše potvrdila: Důchody už Čechům nepřijdou. Vše se změní k nepoznání

Senioři se musí připravit na další změnu ohledně důchodů. Nebudou jim totiž chodit tak, jak byli až doteď zvyklí.

i Zdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Starobní, invalidní a pozůstalostní penze se od ledna 2024 zvýší všem stejně o 360 korun. O tuto částku vzroste solidární pevná část důchodu. Nařízení o pravidelné valorizaci schválila vláda. Podle údajů ministerstva práce by se průměrný starobní důchod měl v lednu dostat nad 20 600 korun. Přidání by tak příští rok zvedlo výdaje na důchody o 12,3 miliardy, píše web České noviny.

Výplatních termínů bude méně

Není to však jediná změna, se kterou se senioři musí popasovat. Jiné totiž budou i výplatní termíny důchodů. Místo třinácti termínů v měsíci se totiž budou vyplácet jen ve čtyřech nebo pěti a všem lidem na stejné období, napsal web Peníze. Termínů pro výplatu penzí by mělo být nově pět, a to v sudé dny první poloviny měsíce. Aktuálně je výplatních termínů dvanáct, a to od druhého do čtyřiadvacátého dne v měsíci, připomíná web ČT24. Změna má začít platit v roce 2025.

iZdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
Výplatní termíny se už brzy změní

Nově mají být důchody vypláceny mezi šestým a čtrnáctým dnem v měsíci. Znamená to, že někteří senioři tak budou dostávat peníze dříve než jsou zvyklí teď. Důchody se budou podle předlohy vyplácet na kalendářní měsíc, nikoli na takzvaný klouzavý měsíc, tedy od splatnosti do splatnosti. Předlohu ještě dostane k posouzení Senát, píše dále ČT24. „Já se v tom přestávám orientovat, přijde mi, že změn je už moc. Mám naštěstí něco našetřeno, takže den sem, den tam, to už mě nespasí,“ řekla Událostem247 Antonie Kalová z Čebína.

Z výše uvedeného je tak jasné, že důchody už brzy Čechům nepřijdou ve dny, kdy jsou zvyklí. Výplatní termíny se změní téměř k nepoznání, ovšem až v zmíněném roce 2025. Nejde ovšem o poslední chystanou změnu.

Žádosti o důchod bude možné podávat přes internet

Díky přechodu na kalendářní měsíce odpadnou komplikace s jednorázovými doplatky novoročních valorizací k lednovým důchodům. Současně se sjednotí pravidla pro výplatu penzí v takzvané civilní sféře s dosud odlišnými pravidly pro příslušníky ozbrojených sil, tedy vojáky, policisty, příslušníky Vězeňské služby a další. O ně se starají ministerstva vnitra, obrany nebo spravedlnosti, píše dále web Peníze.

iZdroj fotografie: Česká pošta
Žadatelé o důchod už nebudou muset chodit fyzicky na poštu a další úřady

Další novinkou je, že žádosti o přiznání důchodu budou moci lidé podávat od prosince 2023 zřejmě také on-line. Možnost elektronického podání uzákoní vládní novela o organizaci a provádění sociálního zabezpečení, kterou schválila Sněmovna hlasy téměř všech přítomných zákonodárců. Žadatelé, kteří budou chtít podat žádost o přiznání penze osobně, už podle novely nebudou muset chodit na pobočky správy podle bydliště, ale úřad si budou moci sami vybrat. Psal o tom web České noviny.

Co si o chystaných změnách myslíte? Podělte se s námi o váš názor dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články