Ceny energií v letošním roce prudce rostly, a proto mnoho domácností s nimi nakládá velmi opatrně. Spotřebu je dobré si hlídat hlavně v určitých časech.
Zdražování dopadá na vše, ale nejvíce na energie. Za prvních šest měsíců letošního roku zdražila elektřina v Česku o 62 procent, což je nejvíce z celé Evropské unie, informuje server iDnes. Tuzemsko se proto dostalo v cenách elektřiny v rámci sedmadvacítky na šesté místo. Za prudkým růstem cen oproti jiným státům v EU stála hlavně pasivita státu. Vláda zavedla opatření až v druhé polovině roku, kdy rozhodla například o takzvaném úsporném tarifu. Lidé podle své spotřeby dostali 2 tisíce až 3,5 tisíce korun, připomíná dále web iDnes.
Noční proud nejen v noci
Od nového roku pak má domácnostem ulevit zastropování cen energií. Lidé ale mohou ušetřit i tím, že budou využívat elektřinu hlavně v určitých časech. Mezi lidmi je takzvaný nízký tarif známý jako noční proud. Dříve se totiž dala odebírat levnější elektrická energie pravidelně mezi desátou večerní a šestou ranní. Nyní už ale levnější tarif funguje i během dne a může přinést domácnostem úsporu. Především těm, které elektřinou topí, ohřívají vodu či ji využívají k nabíjejí elektromobilu, upozorňuje web Aktuálně.
Nárok na nízký tarif ale nemá každá domácnost. Dodavatelé energií ho nabízejí těm, kteří elektřinu kromě svícení využívají například na zmíněný ohřev vody. V takovém případě mohou zvýhodněných sazeb využít až osm hodin denně. Konkrétní časy nejdou paušalizovat a zákazníci se musí informovat u svého dodavatele. Každý z nich má také různé rozdíly v sazbách za elektřinu ve vysokém a nízkém tarifu. U některých je zanedbatelný, a proto využívání elektřiny ve vybraných časech nepřinese zásadní úsporu, informuje dále web Aktuálně.
EU chce úsporu 5 procent
U jiných ale může být rozdíl až stovky korun, píše web iRozhlas. V nízkém tarifu se proto doporučuje používat energeticky náročné spotřebitele jako je pračka či sušička. Případně ve vybraných časech žehlit. Energetický regulační úřad nedávno také informoval o časových pásmech s nejvyšší spotřebou elektřiny v Česku, píše server ČT24. Podle nařízení Evropské unie je totiž stát nucen zajistit alespoň pětiprocentní úspory ve spotřebě. V pracovní dny jsou časy určené k snížení celkem tři.
První úsek začíná v devět hodin ráno, další v jednu odpoledne a poslední ve čtyři odpoledne, uvádí web ČT24. Vždy trvá hodinu. Mimopracovní dny platí spotřební špička od 11 do 12 hodin. Opatření ERÚ má být ale spíše symbolické a nepřinese kýžený efekt. „Rozhodně to nebude mít prakticky žádný efekt na snížení spotřeby plynu nebo elektřiny, protože maloodběru se ta spotřeba přesune jen někam jinam a to samé se stane i ve velkoodběru,“ uvedl pro server ČT24 ředitel strategie ERÚ Brno Michal Macenauer.