Kvůli narůstajícím cenám energií se lidé učí novým návykům, které vedou k úsporám. Některé se týkají na první pohled i maličkostí.
Zdražování se stalo velkým tématem letošního roku. Inflace dosahuje rekordních hodnot, a proto jsou lidé nuceni hledat možnosti, jak ušetřit, aby každý měsíc vyšli. Jednou z položek, která do rodinných rozpočtů zasahuje nejvíce je elektřina. Její zdražování je závislé na ceně vstupu, tedy energií, hlavně plynu, uhlí a emisních povolenek, připomíná web Kurzy. Na trzích se cena elektřiny měnila vždy každou chvíli, ale konečné spotřebitele to nemuselo příliš trápit, protože měly ceny fixované.
Lidé budou platit více
Mnoho dodavatelů ale v letošním roce kvůli nejistotě převedlo své zákazníky na spotové ceny, které odráží aktuální situaci na trhu. Největší pozdvižení bylo na evropských burzách na konci prázdnin, kdy cena elektřiny přesáhla 1000 euro za megawatthodinu. Šlo o dosavadní rekord. Pro srovnání, loni v září stála elektřina desetkrát méně, protože tenkrát poprvé překonala hranici 100 eur za MWh, připomíná server Seznam Zprávy. V posledních týdnech se ceny relativně stabilizovaly, ale situace zůstává nadále napjatá a nejistá.
Stav zcela nevyřešila ani opatření státu. Vláda od příštího roku zastropovala ceny elektřiny, ale zdražení stejně na domácnosti dopadne. Například společnost innogy od ledna zvýší zhruba desetině svých klientů elektřinu na zastropovanou cenu, píše ČTK. Lidé si připlatí zhruba 500 korun měsíčně. Několik stovek navíc budou muset na elektřinu vydat také spotřebitelé dalších dodavatelů jako je ČEZ, E.ON a Pražská energetika, uvádí dále ČTK. V době zdražování se počítá každá koruna, a tak domácnosti hledají způsoby, kde na elektřině ušetřit.
I stovky korun ročně
Asi není už nikdo, kdo by si nedával pozor, aby nesvítil v místnostech, kde se nenachází, zapínal pračku či myčku jen při jejich úplném naplnění, či zbytečně nenechával lednici příliš dlouho otevřenou. Jedna maličkost ale stále patří mezi špatné návyky a může stát nemalé peníze. Nechávání nabíječek v zásuvkách, přestože přístroj není nabíjen. Stojí za tím mylná domněnka, že nabíječka jen tak ponechaná v zásuvce nespotřebovává elektrickou energii.
U klasických adaptérů pro mobilní telefony jde sice o zanedbatelnou částku, ale u nabíječek pro notebooky či tablety a hlavně u rychlonabíječek pro mobilní telefony může jít zásah do rozpočtu. Jak spočítal známý polský mladík Dawid Kosinki, rychlonabíječka připojená po celý rok do zásuvky vyjde zhruba 6,19 zlotých (zhruba 32 korun), píše web Webniusy. Pokud má tento zlozvyk celá rodina u všech svých přístrojů, stojí to domácnost ročně několik stovek korun.