Faktury za elektřinu nemusí být noční můrou. Některé spotřebiče můžete jednoduše vypnout

Existuje několik jednoduchých kroků, pomocí kterých je možné snížit spotřebu elektrické energie. Růst cen díky nim nemusí být tolik děsivý.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ceny elektrické energie stále rostou a zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se měl tento trend otočit. Jak vyplývá z informací serveru Kurzy, za poslední měsíc se cena elektřiny na komoditní burze zvýšila o 15 procent. Za poslední rok pak jde o více než 250 procent. A to rozhodně není málo. Proto každé snížení spotřeby se počítá. A některé tipy, jak toho dosáhnout nemusí být vůbec omezující. Nejjednodušší radou je vypínat nepoužívané spotřebiče ze zásuvky.

Druh osvětlení je důležitý

Asi každý zná pohled na kabel sloužící k nabíjení telefonu, který je zapojen v zásuvce, ale na jeho konci není nic připojeno. Zbytečné. A v tomto případě platí, že každá koruna, nebo spíše zásuvka, se počítá. Dalším jednoduchým a zároveň účinným tipem je eliminovat svícení v místnostech, kde se nikdo nenachází. I tato situace bude spoustě lidem povědomá, obzvlášť těm, co mají děti, které za sebou nechávají rozsvíceno po celém bytě. Právě pro rodiny s ratolestmi je důležité i další doporučení. Šetřit vodou při koupání.

iZdroj fotografie: Depositphotos
LED žárovka

Přestože se to může zdát jako maličkost, v celoročním součtu může jít o významné číslo. Úsporu je možné najít také u druhu osvětlení. Spotřebu pozitivním směrem ovlivní používání LED žárovek. Další tip se týká kuchyně, konkrétně mrazáku. Pro to, aby fungoval, jak má, je důležité jeho pravidelné odmrazování. Celkově je dobré při rozhodnutí snížit spotřebu energie, najít v domácnosti ty spotřebiče, které si berou elektrické energie nejvíce. Zjistit to je možné díky energetickým štítkům na přístrojích.

Zjištění nejvyšší spotřeby

Například třída A+++ je o 73 procent efektivnější než třída A. Přesto jsou energetické štítky spíše orientačním údajem a nejlépe největšího žrouta energie zjistíte digitálním měřičem. Ten se připojí například mezi pračku a zásuvku a zaznamená aktuální spotřebu. Ty spotřebiče, které mají spotřebu vyšší, je pak možné využívat v době nižšího energetického tarifu, a tím jednoduše uspořit. Největší výdaje za elektřinu pak mají domácnosti, které tímto způsobem své obydlí vytápí. I v tomto případě je možné najít úniky svých peněz.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Výměna oken

Jak píše server Energie, důležité je zkontrolovat netěsnící rámy oken, dveří, případně trhliny ve vnější fasádě, které mohou představovat značné tepelné ztráty a tím i velkou spotřebu. Rekonstrukce s výměnou oken a zateplením fasády může snížit energetické náklady i o více než 60 procent. Navíc je možné využít některou dotaci státu. Jak vyplývá z webu Státního fondu životního prostředí na zateplení fasády, výměnu oken a dveří je možné využít program Zelená úsporám, díky kterému je možné získat zpět až 50 procent výdajů.

Diskuze Vstoupit do diskuze
74 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články