Někteří řidiči dělají velkou chybu: Chtějí ušetřit, ale spíše vozu uškodí. Podle odborníka je to cesta do pekel

Ve snaze ušetřit za pohonné hmoty často Češi dělají chyby, které dokonce nejsou legální. Moderní motory totiž nejsou uzpůsobené na přimíchávání dalších tekutin do nádrže.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V důsledku drahoty energií v Česku přibývá pančované nafty, informovala ČT24. Na řadu případů upozornili celníci po sérii nedávných odhalení. Podvodníci nejčastěji míchají naftu s minerálními oleji, ze kterých se neplatí spotřební daň. Takto zředěné palivo mnohdy neodhalí ani laboratorní testy, píše dále server ČT24. K míchání většinou slouží speciální sklady, někdy se však paliva pančují přímo na malých benzinkách.

Přimíchávaný olej – smrt moderního naftového motoru

Server Aktuálně nabádá řidiče k ostražitosti. Možnosti ušetřit za jízdu přimícháváním nepatřičného oleje rapidně snížilo zavedení moderních dieselových motorů. Takový totiž vzhledem k dnešnímu vstřikováním a filtru pevných částic na olej pojede jen chvíli, píše web Aktuálně. Opravy škod, které to způsobí, budou spolehlivě vyšší než úspora u pumpy. I v dnešní drahotě se rozhodně vyplatí tankovat u značkových čerpacích stanic, které jsou pod dozorem obchodní inspekce, dodává Aktuálně.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Průměrná cena nafty se pohybuje pod hranicí 43 korun

Tomáš Merta z ostravské STK Událostem247 vysvětlil, že kontrolování obsahu nádrže nenáleží do jejich kompetence. „My to určitě nezkoumáme. To je záležitost imisních stanic a tam to probíhá jednoznačně. Buď to projde, pokud to ,mašina schroupne’, anebo neprojde. My se zabýváme čistě technickou kontrolou, ale jestli je v nádrži s naftou smíchaný olej, tím se nezabýváme,“ říká dále kontrolor pro Události247.

Snaha ušetřit na čemkoliv dohání lidi až k drobné kriminalitě

Dalimil Frič, ředitel ostravského Centra bezpečné jízdy LIBROS přidává další argumenty, jak krátkozraká je snaha motoristů ušetřit. Také on zaznamenal, že řada kutilů si „úspornou“ směs vyrábí dokonce sama. „To se nám opakuje smutný scénář z roku 2006 se slunečnicovým olejem. Řidiči dělají hroznou chybu. Nepočítají s tím, že dnešní moderní motory nepatřičnou směs prostě nezvládají. Rozhodně nic neušetří,“ dodává Frič pro Události247.

V českých lesích se ročně vytěží až 15 milionů krychlových metrů dřeva
iZdroj fotografie: Depositphotos

Úsporné tendence Čechů a jejich vynalézavost se obzvláště silně projevují před blížící se zimou. Jak zjistil server iDnes, nezastavují se mnohdy ani před drobnou trestnou činností. Kvůli drahotě energií se více než dříve krade i dřevo. Například Lesy ČR za první pololetí letošního roku evidují o 300 tisíc korun větší škody na odcizeném dřevě. Ve snaze krádežím zabránit využívají v lesích závory, lesní stráž, ale také například GPS čipy.

Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články