Ne všichni oprávnění si o peníze řeknou, protože ani nevědí, že na ně mají nárok. Odborníci si podle TN myslí, že povědomí o finanční pomoci není mezi veřejností dostatečně rozšířeno.
Vedle několikerých valorizací důchodů, zvýšením přídavků na děti i příspěvků na bydlení existuje i další nástroj. Nazývá se mimořádná okamžitá pomoc. Informuje o něm web TN. Ta je nasměrována na oběti nešťastných událostí. Na ty, kdo řeší následky požáru nebo povodně, nemůžou hradit vzdělání dítěte, nemají peníze na jídlo nebo léky, píše dále web.
Peníze i za rozbitou ledničku nebo pračku
Jak dále píše web TN, zbystřit by měli také ti, kteří se dostali do tíživé finanční situace kvůli pandemii covidu-19. I na ně pomoc státu myslí. Zažádat může i ten, jemuž se rozbije pračka, lednička či vařič, informuje TN. Zvláštní skupinou jsou sociálně vyloučení. Zde je typickým příkladem žadatel člověk propuštěný z vězení. Dále může jít o lidi, kteří ukončili léčbu chorobných závislostí, jsou propuštění z psychiatrické léčebny a podobně, dodává server TN.
Jan Třinecký, metodik oddělení rozvoje a kvality Armády spásy, Událostem247 popsal, jak se s touto administrativou potýkají terénní pracovníci. Jsou s mechanismem této dávky podle vlastních slov dokonale obeznámeni a klienty v jejich potížích správně nasměrují. „Je ale rozdíl mezi našimi uživateli, kteří přijdou za svým sociálním pracovníkem. Myslím, že mezi veřejností to není dostatečně známé. Leckdo možná má nárok, jen se o něm potřebují dozvědět,“ dodal pro Události247 Třinecký.
Nenechat si ujít oprávněnou finanční pomoc
Starobní penzistka Alena Panáčková Událostem247 řekla, že o takovéto šanci na pomoc slyší poprvé. Zvažuje, zda by se nemohla týkat právě jejího případu, protože nedávno ovdověla a teď pociťuje první problémy s cenami léků. „Naštěstí na tom zatím nejsem nejhůř, potřebuju jen léky proti bolesti nohou; brufen, paralen, lezou do peněz. Potřebuju i různé masti. Chystám se ještě před svátky na úřad práce, určitě se na to přeptám.“
Informace o mimořádné okamžité pomoci najdou zájemci také na internetu. Uvedla to na dotaz Událostí247 mluvčí Ministerstva práce a sociálních věcí ČR (MPSV) Eva Davidová. Vedle toho klasicky fyzickým kontaktem na MPSV, či na pobočkách úřadů práce. Aktivně je nabízejí jednotliví sociální pracovníci. Informace jsou dostupné i na sociálních sítích. Další podrobnosti a formulář ke stažení nabízí portál csas.