Na propojenost světa ve všech sférách brzy dojede i Rusko. Moskva není schopna bez Západu vyrobit skoro vůbec nic.
Na Ukrajině se bojuje už desátý měsíc a zatím nic nenasvědčuje výraznému zvratu, který by vedl ke konci konfliktu. Aktuálně probíhá nejvíce střetů v Luhanské a Doněcké oblasti, ale ani jedna ze strany podle amerického Institutu pro studium války (ISW) nedosáhla přesvědčivých zisků, píše ČTK. Nadále podle ukrajinského generálního štábu ruské jednotky útočí ve směru na Bachmut, kde se mělo Ukrajincům podařit odrazit útoky na sedm osad. Rusko naopak tvrdí, že ukrajinské síly neúspěšně zaútočily na pět obcí, uvádí dále ČTK.
Zásoby zbraní nejsou nekonečné
Ať je to jakkoli, fotografie z místa jasně dokazují, jak náročné podmínky vojáci kvůli zimnímu počasí mají. Přesto ani jedna ze stran nepolevuje v bojích a je odhodlana vyhrát. Zastavit je ale může nedostatek zbraní. Kyjev tento problém nemusí řešit sám. Zbraněmi zemi zásobuje Západ, i když ani jeho zásoby nejsou nekonečné. Ruská armáda se tento problém snaží vyřešit dovozem z běloruských skladů, jak uvádí web Novinky. Vlaky přivezly ze sousední země tanky, munice, vojenské nákladní automobily i systémy protivzdušné obrany.
Ve výrobě zbraní je totiž Rusko výrazně závislé na západních zemích. I navzdory sankcím nadále americké a evropské společnosti zřejmě Moskvě dodávají některé komponenty, které jsou nutné pro sestavení pokročilých raket, informuje web 444. K takovému závěru došli analytici Conflict Armament Research (CAR), kteří zkoumali úlomky raket, které Rusové 23. listopadu odpálili na Kyjev. Části střel měly být vyrobeny letos v létě za použití komponentů a technologií ze Západu.
Závislost na dodávkách z Íránu
Podle autorů zprávy buď Rusko našlo způsob, jak nakoupit komponenty obcházením sankcí, nebo jich muselo mít značné zásoby ještě před začátkem války, píše dále web 444. Podle Spojených států Moskvě chybí munice nezbytná pro pokračování konfliktu. Podle některých amerických představitelů ale může docházet k tomu, že jsou ke starým zbraním nasazovány nové typy zbraní. Ruské řady také mohly navýšit pracovní dobu ve vojenském průmyslu, aby nedostatek munice vyřešily.
Ruské armádě také dochází drony, které hrají ve válce na Ukrajině významnou roli. Bezpilotní prostředky a rakety se bude zřejmě Moskva snažit získat opět v Íránu, uvádí server iRozhlas. Zásoby dronů dodal Rusku Teherán v létě a Rusové je využívají například pro útoky na civilní a energetickou infrastrukturu. Američtí představitelé upozorňují, že se může Rusko pokusit získat od Íránu také například rakety proti pozemním cílům či balistické rakety, uvádí dále web iRozhlas.