Češi jako boháči pobírající sociální dávky. Obzvlášť důchodci jsou často nevědomky živořícími milionáři

V Česku je vysoký podíl vlastnického bydlení oproti průměru Evropské unie. Svých nemovitostí se Češi nechtějí vzdát za žádnou cenu.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Potřeba mít vlastní bydlení je v Česku velmi silně zakořeněná. Podíl vlastnického bydlení dosahuje v tuzemsku téměř 72 procent populace, což je o 10 procentních bodů více, než je běžný průměr zemí sedmadvacítky, informuje web HypoIndex. Náklady na vlastní bydlení byly dlouhodobě levnější než výdaje za nájem. V tomto roce se situace výrazně změnila, protože ceny nemovitostí u nás dosáhly rekordních výšin,“ uvedl pro HypoIndex generální ředitel RE/MAX Česká republika Jan Hrubý.

Problémy mají hlavně důchodci

Velký vliv na to měla v posledních letech skutečnost, že hypotéky byly levné a kupní síla byla silná. Podle něj ale v nejbližších letech přijde výraznější nárůst počtu lidí bydlících v nájmech. Některým možná ani nic jiného nezbyde. V Česku není výjimečná situace, kdy ve velkém domě žije jedna osoba. Může jít například o ovdovělou seniorku, která má v době vysokých cen energií velké problémy s utáhnutím nákladů na bydlení. Ženy mají nižší důchod, a proto je pro ně aktuální situace mnohem náročnější než pro muže, kteří žijí sami.

iZdroj fotografie: abcMedia
Důchodci si od nového roku výrazně polepší. Valorizace důchodu proběhne hned na začátku ledna

Všeobecně jsou ale důchodci skupinou obyvatel, kterou stávající vlna zdražování zasáhla nejvíce, píše web Deník. Potvrdil to také průzkum společnosti STEM pro poradenskou firmu KPMG, podle které výrazně vzrostl podíl seniorských domácností, které nevychází se svými příjmy. Číslo má být vyšší než 57 procent, informuje dále web Deník. Často jim proto nezbývá nic jiného, než si zažádat o sociální dávky stejně jako další skupiny obyvatel, u kterých výdaje převyšují příjmy.

Nelpění na vlastním vyřeší mnoho

Odborníci ale upozorňují, že často jsou mezi nimi vlastníci bytů či domů. Ti podle sociologa Martina Luxe tak sedí na milionech a přitom žádají stát o pomoc, uvádí web iDnes. Může za to i výrazné zvýšení cen nemovitostí. Podle Eurostatu v letošním prvním čtvrtletí zaznamenalo tuzemsko nejvyšší růst cen nemovitostí ze zemí EU, informuje server iDnes. Málokterá nemovitost má hodnotu nižší než milion korun. Majitelé domů i bytů, kteří aktuální situaci nezvládají by tedy mohli svou situaci vyřešit prodejem nemovitosti a žitím v nájmu.

V případě seniorů by jim získané peníze mohly stačit i na doživotní náklady na bydlení. Naopak jim téměř odpadnou starosti s cenami energií, které mohou být pro jednotlivce v případě velkého domu extrémní. Ti, kteří žijí ve vlastním bytě mají také alternativní možnost. Prodat nemovitost s věcným břemenem. I když to představuje nižší prodejní cenu, může jít o výhodnou možnost v případě osamělého důchodce.

Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články