Šéf NATO: Západ musí kvůli Ukrajině výrazně navýšit kapacitu výroby zbraní

Západní země pomáhají Ukrajině mimo jiné i dodávkami zbraní. Zásoby ale nejsou bezedné, a tak se musí přistoupit k dalším opatřením.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Podle Jense Stoltenberga, generálního tajemníka NATO, bude důležité, aby západní spojenci v nadcházejících měsících zvýšili výrobu zbraní, informuje web Plus Jeden Deň. To by mělo zajistit nejen dostatečné zásobování Ukrajiny ve válce proti Rusku, ale také doplnit vlastní kapacity. Šéf NATO v té souvislosti připomněl, že na Ukrajině se spotřebovává „enormní množství“ munice. Ruský prezident ale přitom nehodlá konflikt ukončit. Naopak se ukazuje, že se připravuje na dlouhé boje.

Zbraně mohou brzy chybět

Západ proto musí podle Stoltenberga pokračovat v dodávkách zbraní pro Kyjev, ale zároveň udržovat i vlastní zásoby zbraní. Zmínil také náhradní díly a nutnost údržby. „Je to obrovský úkol. Musíme zvýšit výrobu, a to přesně spojenci z NATO i dělají,“ cituje Stoltenbergova slova pronesená pro rozhlasovou stanici BBC Radio 4 web Plus Jeden Deň. V posledních týdnech to sice vypadá, že má Ukrajina na bojišti převahu, ale šéf NATO upozornil, že se objevují náznaky, že se ruské síly přeskupují.

To může svědčit o další chystané rozsáhlé ofenzivě. Západ proto bude muset pokračovat ve své podpoře, aby se Ukrajina ubránila. A to i přestože se vojenská skladiště mnohých zemí rychle vyprazdňují, upozorňuje web TN. Bez pomoci by se Kyjev podle bezpečnostních analytiků obešel jen pár měsíců. „Kdyby Západ nyní přestal podporovat Ukrajinu, tak je do března po všem, protože by Ukrajinci nedokázali udržet nával Rusů,“ uvedl pro web TN vojenský publicista Jiří Vojáček. Ukrajinu štědře od začátku konfliktu podporuje i Česko.

Pomoc USA je zásadní

V dubnu přesáhla česká pomoc tři miliardy korun, píše web TN. Poslány byly reaktivní granáty, rakety země-vzduch, raketomet, lehká vozidla pěchoty, ale i tanky či bojové vrtulníky. Podle bezpečnostního odborníka Josefa Krause z Masarykovy univerzity je ale pro Kyjev nejzásadnější pomoc Spojených států. „Pokud by ta byla utnuta, tak by možnosti ukrajinských sil byly velmi omezené. Spíš než k nějaké vojenské porážce by došlo k vnitropolitickému otřesu. A velmi pravděpodobně by se zhroutil buď stát, nebo vláda,“ uvedl pro TN.

iZdroj fotografie: Ra Boe / Creative Commons / CC BY-SA
USA nedávno potvrdily, že dodají Ukrajinw systémy Patriot, o které Kyjev dlouhodobě žádá

To by vedlo k tomu, že by Rusko mělo téměř otevřenou cestu k vítězství. Washington si to zřejmě uvědomuje a nehodlá ve své podpoře polevit, což při návštěvě Zelenského v USA potvrdil šéf Bílého domu Joe Biden. USA z přislíbených 20 miliard dolarů (451 miliard korun) Ukrajině poskytly už nejméně 19,3 miliard (436 miliard korun). Web TN dále upozorňuje, že naopak západní a středozápadní státy Evropy jsou ve vojenských zásobách na kritické hranici.

Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články