Ruské pokusy vzbuzují ve vědecké společnosti znepokojení. Chtějí probudit viry, které zabily mamuty

Laboratoře v Rusku se snaží znovuobnovit virus doby kamenné nalezený u mamutů. Mezinárodní experti jsou z toho velmi nervózní.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Prehistorické viry staré 400 tisíc let zůstaly ve zmrzlých částech mamutů nalezených v ruském Jakutsku, kde teploty klesají až k minus 55 stupňům Celsia, informuje web Express. Na jejich výzkumu se podílí centrum virologie a biotechnologie. Laboratoř známá jako Vector si klade za cíl porozumět virům a tomu, jak se vyvíjejí. Centrum v Novosibirské oblasti analyzuje pozůstatky nejen mamutů, ale i nosorožců a dalších živočichů z doby ledové, píše web Seznam Zprávy.

Incidenty ruské laboratoře

Ruští vědci chtějí identifikovat paleoviry a oživit je. Odborníci ale mají obavy ohledně takového výzkumu, který považují za rizikový a uvádějí také nedůvěru k ruskému výzkumnému zařízení, uvádí dále web Express. „Vectorův výzkum je hrozný. Jsem zásadně proti,“ cituje server Express vyjádření profesora Jean-Michela Claverieho. Podle něj se je to riskantní, protože imunitní sytém člověka se nikdy s typem těchto virů nikdy nesetkal a přitom mohou být stále infekční. Mohlo by tedy dojít ke katastrofě.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Mamuti vyhynuli před desítkami tisíc let. Byli podobní dnešním slonům, měli dlouhé zahnuté kly a severské druhy dlouhé chlupy

Na druhou stranu Světová zdravotnická organizace při své poslední inspekci v ruském zařízení nezjistila žádné významné prohřešky, které by vzbuzovaly obavy. Přesto jsou s laboratoří Vector spojeny určité potíže, píše Express. V roce 2019 v jednom zařízení vznikl požár po výbuchu plynu v důsledku čehož jeden pracovník utrpěl popálení třetího stupně, připomíná server Express. Incident způsobit i rozbití oken, ale Vector v té době tvrdil, že „žádná práce s biologickými materiály neprobíhala“.

Francouzi se také zabývají starými viry

I v roce 2014 došlo k k nehodě v laboratoři Vector. Jedna výzkumnice zemřela poté, co se omylem píchla jehlou obsahující virus ebola, informují Seznam Zprávy. Problémy měla společnost i v hlubší minulosti. V roce 1979 jedno z jejich vojenských výzkumných zařízení náhodně uvolnilo spory bakterií antraxu ve městě Sverdlvosk (nyní Jekatěrinburg). Na svědomí to mělo mít minimálně život 66 lidí. Sovětské úřady dlouhou dobu popíraly, že k incidentu došlo a házely úmrtí na konzumaci zkaženého masa.

Web Seznam Zprávy ale upozorňuje, že ruští vědci nejsou jediní, kteří se věnují podobnému výzkumu virů. I francouzští experti objevili pod dnem sibiřského jezera takzvaný „zombie“ vir, který byl na místě ukryt téměř 50 tisíc let. Francouzi se ale brání, že na rozdíl od Rusů se zaměřují na výzkum virů, které mají na zvířata a lidi zanedbatelný vliv, uvádí dále server Seznam Zprávy.

Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články