Tradiční porcelán je po mnohá staletí velmi populární, ale také poměrně drahý. Některé kousky mohou mít velmi vysokou hodnotu.
Často mají lidé doma bohatství, o kterém nemají ani tušení. Příkladem může být právě porcelánová sada, na kterou se v mnoha domácnostech jen práší a přitom má vysokou hodnotu. Zjistit se to dá přímo na každém kusu. Web iReceptář upozorňuje, že porcelánové výrobky mají na spodní straně dna značku, ze které se dají vyčíst všechny podstatné informace. Zjistit se tímto způsobem dá i druh porcelánu, původ a rok výroby.
Každá porcelánka má svou značku
Častá značka mnoha porcelánek je ve tvaru kulatého razítka. Zpravidla uvádí iniciály majitele nebo jméno lokality, kde se porcelánka nachází. Tovární značky jsou pak tištěny barvou typickou pro konkrétní porcelánku, uvádí iReceptář. Může jít o zelenou, červenou i černou barvu. Historicky nejstarší porcelánka v českých zemích je v Horním Slavkově. Vznikla v roce 1792 a do roku 1830 byl její porcelán označen symbolem S. Do roku 1870 se pak používalo velké S a slovo Schlaggenwald, uvádí web Dům a zahrada.
Od roku 1867 měl porcelán ale už i označení Haas&Czjzek in Schlaggenwald. Naopak například míšeňský porcelán má ve své značce zkřížené meče a výrobky z Březové dvě zkřížená hornická kladiva s královskou korunkou a nápisem „Pirken-hammer“. Každá porcelánka tak má svůj jasný znak, podle kterého je rozeznatelná. Výrobce není nejzásadnější informací, která prozradí hodnotu porcelánu.
Některé kousky za miliony
Výrobky se rozdělují do několika tříd, které se odlišují v kvalitě, zpracování, tloušťce střepu a barvách, připomíná iReceptář. Výrobky prvotřídní kvality je ale možné poznat na první pohled. Mají tenký a jemný střep, díky němuž jsou výrobky velmi lehké. Viditelný je také propracovanější a elegantnější potisk. Naopak u levnějších porcelánů je dávána přednost kvantitě před kvalitou. Potisk tedy nebývá bezchybný, uvádí iReceptář. Drahé porcelánové kusy naopak nemají žádné kazy a neopotřebovávají se, většinou jsou ručně malované.
Takové kousky je možné prodat za tisíce korun. Konkrétní hodnotu je možné zjistit u odborníků. Možností je návštěva obchodu se starožitnostmi, aukčního domu i soudního znalce, uvádí web České stavby. Představu o ceně je možné také získat na internetových obchodech, které se na starožitnosti zaměřují. V některých případech se může jednat o skvost. Například před pár lety byla vydražena porcelánová mistička na polévku za 31 milionů dolarů, uvádí server České stavby. Šlo o výrobek z Číny z 15. století.