Nejen velká města mají dlouhodobě problém s automobilovými vraky. Legislativní překážka přitom byla odstraněna.
V mnoha městech po celé republice je čím dál větší problém zaparkovat. Situaci ztěžují i odstavené vraky aut, ke kterým se nikdo nehlásí, připomíná web AutoSalon. Postupně se ale daří odstraňovat legislativní překážky, které bránily nepojízdná vozidla z ulic odtahovat. V roce 2020 schválili poslanci novelu, která umožňuje odstranit automobily, které mají déle než půl roku neplatnou technikou prohlídku, píše web Lidovky.
Často cílem zlodějů a bezdomovců
Motivací zákonodárců bylo změnit tehdejší stav, kdy se veřejná parkoviště mohla stávat místem pro bezplatné uskladnění majetku. Podle dřívějšího znění zákona o pozemních komunikacích byl totiž za vrak považován jen automobil, který neměl registrační značky, případně byly z vozu sundány pneumatiky, jak Události247 psaly v listopadu. Přestože novela platí od začátku loňského roku, vraky zůstávají v ulicích měst dál. Velký problém způsobují opuštěná vozidla hlavně v hlavním městě. Kvůli nim totiž nemají rezidenti kde parkovat.
„Bydlím na Andělu na Praze 5, tedy kousek od centra. Často se nám stává, že nemáme vůbec kde zaparkovat. Jenom v naší malé ulici jsou 3 odstavená auta, která jsou dokonce vykradená a rozebraná. Město to ale očividně moc nezajímá, že nemáme kde parkovat,“ uvedl pro Události247 rodák z Prahy Michal Krčmář. Praha má přitom možnost od ledna 2022 v odtahování novou pravomoc. Podle novely zákona může odtahovat vraky i z komunikací a silnic, kterých není vlastníkem, jak před rokem informoval portál hlavního města.
Lidé mohou sami vraky nahlašovat
Přesto dál zůstávají v metropoli odstavené vraky, které navíc jsou často plné odpadků a způsobují u kolemjdoucích pobouření. Z fotografií vozu z Prahy 5, které Událostem247 poskytl čtenář žijící v oblasti, je patrné, že jsou ve voze jsou i nechutné zbytky zkaženého jídla. Koneckonců fotografie mluví samy za sebe. Určitě se navíc nejedná o jediné podobné auto v tuzemsku. Město má přitom jasný postup, jak se odstaveného vozidla z ulic zbavit. Web AutoSalon připomíná, že je nutné pokusit se kontaktovat majitele vozu a vyzvat ho k odstranění vraku.
Pokud nedojde k uposlechnutí, je možné po uplynutí dvou měsíců od prvního jednání činit kroky k odstranění vozidla. Podmínkou zůstává propadlá STK minimálně 6 měsíců. Odstavená vozidla navíc mohou lidé sami hlásit. V Praze k tomu slouží například aplikace s názvem Zmente.to. Po nahlášení správní úřad do pěti dnů prověří, jestli reálný stav odpovídá tomu nahlášenému a ve věci dále postupuje.