Důchody v poslední době prakticky pouze rostly. Dokonce tolik, že to někteří ekonomové považují za dlouhodobě neudržitelné.
Začíná se otevřeně hovořit o tom, že v brzké době by mohlo dojít ke změně parametrů valorizace důchodů, psal o tom web České důchody. Současné rychlé navyšování kvůli vysoké inflaci je totiž neudržitelné. V letošním roce se očekává, že důchodový systém bude v minusu o více než 82 miliard korun, dodávají České důchody.
Jasno bude v únoru
Seniorům se peníze přidávaly několikrát. Od ledna 2023 se například začalo vyplácet takzvané výchovné ve výši 500 korun. Nárok na něj má ten z rodičů, který o dítě pečoval v největším rozsahu, psal o tom web Ministerstva práce a sociálních věcí. Automaticky tak výchovné dostanou například ty ženy, které už důchod pobírají. Zrušení výchovného kvůli rozpočtovému deficitu však už dříve kabinetu navrhli experti z Národní ekonomické rady vlády spolu s úpravou valorizací důchodů. Informoval o tom web Novinky.
O kolik a kdy letos mimořádně znovu kvůli inflaci vzrostou penze, bude mít ministerstvo práce jasno v únoru. Informoval o tom web České noviny. Navýšení by se mohlo u průměrného starobního důchodu pohybovat od léta podle současných očekávání v průměru od 750 do 1000 korun. Záviset bude hlavně na lednovém růstu cen. Mimořádně vláda penze zvedá tehdy, pokud růst cen za sledované období, tedy od posledního přidání, přesáhl pět procent, připomíná web České noviny.
Měly by se vyřešit nesrovnalosti
Ministr Jurečka už dříve naznačil, že chystané změny by mohly reflektovat také určitou nespravedlnost mimořádné valorizace, píše web České důchody. O míru inflace se tak zvyšuje pouze procentní výměra důchodů, a ne základní výměra, která je pro všechny stejná. Výrazně se tak vždy navyšují vyšší důchody.
Na tuto nesrovnalost upozornila také Národní ekonomická rada vlády ve své analýze a situaci ilustrovala na už proběhlé mimořádné valorizaci v září loňského roku. Je tak jasné, že podle rad expertů z Národní ekonomické rady je stávající systém neúnosný a některým Čechům je tak nutné na penzích ubrat.
„Je možné, že v budoucnu dojde ke změně valorizačního schématu. Například loni se vyplácelo chodit do důchodu dříve a lidé v takovém případě dostali vyšší důchody, než ti, kteří počkali do řádného termínu odchodu do důchodu. To by se samozřejmě mělo změnit,“ řekl Událostem247 ekonom Štěpán Křeček. „Protože mám nízký důchod a jsem sama, přidávání se mi samozřejmě líbí. Pomůže mi i ta pětistovka. Doufám, že to tak bude dál pokračovat,“ řekla Událostem paní Marie Čechová z Tišnova.