Jak velký důchod budete mít příští rok? Úřad zveřejnil podrobnosti k schválenému zvyšování penzí

ČSSZ zveřejnila informace ohledně valorizace důchodů v roce 2022. Lze si tak konečně přesně spočítat, kolik peněz měsíčně budete od ledna pobírat.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Důchody v Česku nejsou vysoké a každá koruna navíc pomůže lépe zvládat výpadek příjmů po odchodu do penze. ČSSZ zveřejnila, o kolik se zvýší důchody příští rok. Detaily ohledně valorizace přinesl server Blesk. Důchod se 3,5 milionům důchodců zvýší v průměru o 805 korun.

Přilepšení kolem 800 Kč

Valorizace se bude týkat jak starobních důchodů, tak invalidních, vdovských a vdoveckých i sirotčích. Základní výměra vzroste příští rok o 350 Kč. Procentuální výměra vzroste o 1,3 % a navíc ještě o 300 Kč. Kolik budete přesně příští rok pobírat si můžete spočítat například na webu Peníze.

iZdroj fotografie: Depositphotos
České peníze

Pokud například nyní pobíráte důchod 11 500 Kč, zvýší se vám od ledna o 754 Kč na 12 304 Kč. Při měsíční penzi 19 550 si přilepšíte o 858 Kč na 20 408 Kč. ČSSZ uvedla, že navýšení se promítne do důchodů, které jsou splatné po 31. prosinci 2021. Lidé tak navíc získají ještě valorizační doplatek.

Příplatek 300 Kč jen jednou

Vysvětlení přinesla ČSSZ: „Na rozdíl od předcházejících let náleží navýšení splátky již od 1. ledna 2022. S ohledem na to obdrží poživatelé ještě doplatek valorizačního zvýšení za období od 1. ledna 2022 do dne předcházejícího dni jejich lednové splatnosti. Doplatek bude vyplacen ve stejném termínu jako zvyšovaný důchod.“

iZdroj fotografie: Depositphotos
Důchod

V případě souběhu několika důchodů se nárok na zvýšení o 1,3 % bude posuzovat samostatně. Dodatečné zvýšení o 300 Kč bude náležet jen k jednomu důchodu, který je vyplácen v plné výši. „Procentní zvýšení důchodu upraveného pro souběh s jiným důchodem se stanoví z výše procentní výměry upraveného důchodu,“ uvedla ČSSZ.

Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články