Tanky pro Ukrajinu jsou jenom začátek pomoci. Co brzy přijde, Putina vytočí doběla

Ukrajinští představitelé velmi ocenili rozhodnutí Západu poskytnout zemi tanky. Zároveň už ale přemýšlejí o další možné pomoci.

i Zdroj fotografie: Пресс-служба Президента Российской Федерации / Creative Commons / CC BY
                   

Web Onet upozorňuje, že další na řadě by měly být moderní stíhací letouny. Takový krok přitom může výrazně změnit situaci na frontě. I proto už poradce ukrajinského ministra obrany Jurij Sak uvedl, že po zajištění dodávek západních tanků bude Ukrajina usilovat právě o západní stíhačky, píše web iDnes. „Pokud je získáme (západní stíhačky), výhody na bojišti budou přímo obrovské. Nejde jen o F-16. Chceme letouny čtvrté generace,“ uvedl Sak, cituje ho web iDnes. Je tak jasné, že v rámci pomoci jsou dodané tanky jenom začátkem.

Jasněji bude příští měsíc

Web Onet upozorňuje, že Západ bude chtít nejprve vyčerpat všechny ostatní možnosti letecké podpory. Může jít například o dodávku bojových dronů, případně raket dlouhého doletu. Debata o poskytnutí stíhaček už ale probíhá. Kromě Ukrajinců naléhají na takový druh podpory i pobaltské státy. Očekává se, že tato otázka bude předmětem sporu ještě více, než tomu bylo u tanků. Přesto někteří evropští diplomaté nepovažují myšlenku poskytnutí stíhaček Ukrajině za nereálnou. Takový krok by mohl přijít už brzy a to, co přijde, by Putina zaručeně vytočilo doběla.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Tanky hrají ve válce na Ukrajině důležitou roli, západní dodávky Kyjevu výrazně na bojišti pomohou

A to i přes stále velké obavy z eskalace. V průběhu války na Ukrajině se totiž posunují meze možného. „Ano, je zde červená linie, ale loni v létě jsme měli červenou linii na HIMARS, a ta se posunula. Pak se objevily bojové tanky a linie se opět ztratila,“ cituje Onet diplomata z Washingtonu. Obrat může přijít už příští měsíc, kdy se sejdou ministři obrany zemí podporujících Ukrajinu na dalším summitu. Ten se opět uskuteční na americké vojenské základně v německém Ramsteinu. Hlavním tématem má být právě letecká podpora.

Nizozemsko i Slovensko se chystá

Ochotu poskytnout Ukrajině stíhačky F-16 už projevilo Nizozemsko. Tamní ministr zahraničí Wopke Hoekstra minulý týden v parlamentu prohlásil, že se kabinet bude zabývat dodávkou těchto letounů, pokud o ně Kyjev požádá. „Jsme otevření, neexistují žádná tabu,“ cituje šéfa nizozemské diplomacie web Onet. V této otázce je velmi otevřené také Slovensko. Podle tamního ministra zahraničí Rastislava Kačera je vláda připravena poslat Ukrajině sovětské stíhačky Mig-29, už dokonce probíhají jednání o tom, jak to provést.

Naopak další evropští představitelé takovým nadšením neoplývají. Německý kancléř Olaf Scholz tento týden dodávku stíhaček vyloučil s tím, že chce zabránit další eskalaci konfliktu, připomíná Onet. Změna názoru v budoucnu není vyloučena i vzhledem k tomu, že někteří předpovídají, že konflikt může trvat dalších několik let, uvádí dále Onet. Německo dlouho váhalo i s dodávkou tanků Leopard 2, a to kvůli možné eskalaci, jak Události247 psaly minulý týden. Nakonec pod nátlakem ale Berlín svolil.

O co si příště Zelenský řekne?

Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články