Důchody se v loňském roce zvyšovaly třikrát a i letos dojde kvůli inflaci k mimořádné valorizaci. Částka, o kterou penze vzrostou, zatím není jasná.
K pravidelnému zvyšování penzí dochází vždy v lednu a ani letos tomu nebylo nijak. Při vysoké inflace ale dochází také k mimořádné valorizaci, píše web Novinky. Ta přichází ve chvíli, kdy ceny pět měsíců v řadě rostou o více než 5 procent. Tato situace v Česku trvala od loňského července do letošního ledna. Podle údajů Českého statistického úřadu inflace činila v prvním měsíci letošního roku 17,5 procenta, píše ČTK. Přírůstek od července 2022 do ledna 2023 celkově činí sedm procent. Proto se v létě budou důchody opět zvyšovat.
Změny jsou nevyhnutelné
Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) ke zvýšení důchodů dojde zřejmě v červnu. Podrobnosti o částce se pak úřad chystá zveřejnit příští týden, uvádí ČTK. Jen loni se přitom důchody zvyšovaly celkem třikrát, a sice v lednu, v červnu a v září. Státní kasu tato zvyšování stála celkem 57 miliard korun, připomíná web Novinky. Další zvýšení má přijít letos v létě, čímž stát českým seniorům naplní kapsy.
Výdaje na důchody nicméně začínají být velkým problémem, a proto Jurečka připravuje reformu. Podle ní by se penze zvyšovaly o třetinu růstu reálných mezd, nikoliv o polovinu, píší Novinky. Současný způsob vyplácení penzí je problematický i podle řady expertů. Poukazují třeba na to, že při stávajícím nastavení si méně polepší lidé s nízkou penzí, kteří přitom zdražování pociťují více, uvádí ČTK.
V Česku podle České správy sociálního zabezpečení penzi pobírá přes 2,84 milionu lidí, z nichž 2,37 milionu bere starobní důchod. Jeho průměrná výše činila v lednu 19 438 korun, píše ČTK. Důchod se skládá ze 2 částí, a sice solidární základní výměry a zásluhové procentní části. Ta první je pro všechny stejná a odpovídá 10 procentům průměrné mzdy, což je letos 4 040 korun. Zásluhová procentní část pak odráží odpracované roky, výši odvodů z výdělků a počet vychovaných dětí.
Do důchodu v 68 letech?
Penze však zřejmě čekají změny nejen v nastavení mimořádných valorizací. V poslední době se hojně mluví o zvyšování věku odchodu do důchodu. Podle předsedkyně strany TOP 09 a šéfky Sněmovny Markéty Pekarové Adamové je jednou z variant hranice 68 let, píše web Seznam Zprávy.
Na starší ročníky ale novinka dopadnout nemá. „Pokud bychom zvyšovali věk odchodu do důchodu, tak se to bude týkat třeba generace mojí a mladší, to znamená čtyřicátníci a mladší,“ uvedla Pekarová. Podle ní je zvýšení věku odchodu do důchodu jedním z důležitých parametrů důchodové reformy, která je nezbytná, aby penzijní systém nezkrachoval, uvádí Seznam Zprávy.