Čína taktizuje: Využívá situace, kdy se celý svět soustřeďuje na Ukrajinu

Situace na Západě není aktuálně ideální. Napětí způsobují nejen boje na Ukrajině, ale také ekonomické problémy.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Peking si je vědom své příležitosti, a tak se pouští do nových diplomatických jednání, píše web Onet. Půdu pro své zájmy si připravuje především na Blízkém východě. Už v roce 2016 Čína nastínila plány na rozvoj vztahů s klíčovými zeměmi Blízkého východu, a to s cílem vytvořit strategické uzly, připomíná Onet. Summity za účasti čínského vůdce Si Ťin-pchinga, konané loni v Rijádu, proto nebyly žádným velkým překvapením. Čína si je také vědoma toho, že v této oblasti platí jiná strategie než ve zbytku světa.

Vypočítavost Číny

Nejde jen o peníze jako všude jinde, ale naopak důležitější je politický přístup. Peking proto nabídl přispět k řešení izraelsko-palestinského konfliktu. Angažuje se také v zónách syrských povstalců, které ovládají islamističtí rebelové, uvádí Onet. Čína si je vědoma i významné role Saúdské Arábie, a proto se summit uskutečnil právě v této zemi. Na arabské komunity i čínské muslimské menšiny se snaží Peking působit jako velmoc bez nepřátel, ktetrá se zaměřuje na pragmatickou spolupráci. Má to i jasný cíl.

Čína se tímto přístupem snaží zmírnit ve státech Perského zálivu nelibost kvůli obviněním vzneseným OSN, a to ohledně zločinů proti lidskosti spáchaných na ujgurské muslimské komunitě, píše Onet. Čína si v případě přátelských vztahů může otevřít cestu k fosilním palivům a proniknout naplno na arabský trh, který je hladový po spotřebě. Web Onet v té souvislosti připomíná, že Perský záliv je jedním z mála regionů na světě, který zaznamenal v loňském roce zrychlený růst. Naopak Západ se zmítá v problémech.

Americké starosti

Dalším důvodem aktivity Číny je snaha zajistit si dobré vztahy podél námořních cest mezi Asií a Západem. Jde i o bezpečnost čínských lodí na moři. Arabské země si ale jsou vědomy rizika sbližování se s Čínou. Obávají se hlavně ambicí asijské velmoci, kvůli které mohou ztratit jiné partnery. Angažovanost Číny na Blízkém východě se nelíbí hlavně Spojeným státům. Web Onet připomíná krok Joe Bidena, který po summitu v Rijádu oznámil cestu do subsaharské Afriky, kde je Čína největším obchodním partnerem.

iZdroj fotografie: The Presidential Press and Information Office / Creative Commons / CC BY
V čele Severní Koreje stojí Kim Čong-un, jehož rozhodnutí jsou velmi nevyzpytatelná

Má jít ze strany USA o jasné signál, že k partnerství s Pekingem existuje alternativa, dodává Onet. Washington má starosti v Asii nejen s Čínou, ale také se Severní Koreou. A to především kvůli bezpečnosti v regionu. Přestože je severokorejské letectvo považováno za velmi slabé, loňský rok ukázal něco jiného. Web Onet připomíná, že na podzim došlo k několika cvičením tryskáčů, což přimělo Jižní Koreu k vyslání letadel k hranicím. KLDR se evidentně daří své staré stroje obnovit, protože kvůli sankcím není schopna nakoupit a vyrobit nové.

Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články