Čína vydělá díky válce na Ukrajině. Západní sankce vůči Rusku se rozhodla využít ve svůj prospěch

Rusko-ukrajinský konflikt by mohl mít nečekaného ekonomického vítěze. Čína se chystá nakoupit do rezervy zlevněnou ruskou ropu.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Německo a další evropské státy uvalily embargo na ruskou ropu, která měla zůstat bez kupce, píše TN. Jak píše TN, Čína se z toho rozhodla vytěžit pro sebe co nejvíc a plánuje doplnit své strategické zásoby levnou ruskou ropou. Peking tak posiluje energetické vazby s Moskvou, informovala o tom agentura Bloomberg.

Ruská ropa je v extrémní slevě

Čína zahájila s Ruskem jednání o odkupu jeho zlevněné ropy, píše server TN. Ekonom Lukáš Kovanda pro Události247 vysvětlil, že ruská ropa typu Ural či Sokol se obchoduje například se třetinovou slevou oproti severomořské ropě Brent, jejíž cena představuje světový standard. Čína a Rusko podle Bloomberg jednají o nákupu ropy na mezivládní úrovni.

iZdroj fotografie: Flickr
Těžba ropy

Ruská ropa se v historicky mimořádné slevě ocitla v důsledku západních sankcí vůči Rusku. Západní země, včetně Evropské unie, postupně ukončují svůj dovoz ruské ropy a ropných produktů nebo tak letos a v příštích dvou letech učiní. To vytváří tlak na růst cen ropy z oblastí mimo Ruska, po které je nyní větší sháňka, protože pochopitelně slouží jako náhražka ropy ruské,“ doplnil pro Události247 Kovanda.

Rusko se zaměří na asijské státy

Bloomberg také připomíná, že Čína oficiálně nezveřejňuje objem svých strategických rezerv. Odhady, které se provádějí například pomocí satelitních snímků, napovídají, že má kapacitu disponovat více než miliardou barelů kombinovaných státních a komerčních rezerv. Server přidává jedno srovnání: Státní strategické rezervy Spojených států mají pro změnu maximální kapacitu, která jen mírně přesahuje 700 milionů barelů.

iZdroj fotografie: Pixabay
Moskva

Kovanda pro Události247 doplnil, že Čína přes nižší cenu ropy naopak může zmírňovat svou inflaci. Vítězem střetu mezi Západem a Ruskem tak i proto může být právě tato země. „Pro Rusko bude z hlediska dnešního světového energetického trhu nejzajímavější, pokud se obchodně zaměří hlavně na státy Asie,“ uvedl už dříve pro deník DW Fernando Ferreira, který je analytikem poradenské společnosti Rapidan.

Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články