Česko si užívalo v tomto týdnu nadprůměrných teplot. Jaro ale ani zdaleka nepřichází, naopak se očekává výrazné ochlazení.
Závěr tohoto týdne připraví typicky zimní počasí, informuje web TN. Víkend bude mrazivý a očekává se také sněžení. V sobotu i v neděli nepřekročí denní teploty pět stupňů nad nulou a noční naopak budou klesat až k minus pěti stupňům Celsia, vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu. Na víkend připadá také několik varování. Web Novinky informuje, že hrozí kvůli nízkým teplotám tvorba náledí ve výšce nad 600 metrů nad mořem, a to od sobotního odpoledne až do nedělního dopoledne.
Některé kraje musí být ve střehu
Komplikace nejen na silnicích může přinést také sněžení. V Ústeckém, Libereckém a Královéhradeckém kraji může napadnout během 48 hodin až 25 centimetrů. Na návětří hor v částech Libereckého a Královéhradeckého kraje může během víkendu dokonce připadnout až 60 centimetrů sněhu, upozorňují Novinky. I kvůli silnému sněžení se mohou v polohách nad 500 metrů tvořit sněhové jazyky, proto by měli být obzvlášť opatrní řidiči.
Tato výstraha se týká Karlovarského, části Ústeckého, Libereckého, Královéhradeckého, Pardubického a Olomouckého hraje. Tím výčet možných vrtochů počasí o víkendu nekončí. V sobotu zasáhne část Vysočiny, Pardubického, Jihomoravského a Olomouckého kraje také silný vítr, píší dále Novinky. Zima se tak vrací se vším všudy, jak Události247 upozorňovaly tento týden. Přitom ještě v pátek odpovídaly denní teploty nad 10 stupňů spíše období na konci března. Jaro ale ještě zdaleka nepřichází.
Sníh může být zbarvený
Díky malé oblačnosti budou na konci února ranní teploty klesat až k minus deseti stupňům Celsia, píše web TN. A ani první březnové dny nepřinesou oteplení. Důvodem je kolaps polárního víru, který ovlivňuje počasí ve Spojených státech a Evropě, píše web Severe Weather. Web TN připomíná, že meteoroložka Dagmar Honsová před ochlazením na přelomu února a března varovala už před několika dny. Kolaps víru totiž probíhá už do konce ledna. Nakonec je ale současná aktivita ve stratosféře mnohem intenzivnější, než odborníci předpokládali.
Web TN také upozorňuje, že nad Evropou je zaznamenáván prach ze Sahary. Důvodem je výrazné foukání nad Alžírskem, které částice písku dostalo do atmosféry. Nejvíce je ho nad Pyrenejským poloostrovem, Francií a Velkou Británii. Prachové a písečné saharské částice mohou zbarvit déšť a sněhovou pokrývku, píše web TN. Podle zahraničních studií se do střední Evropy dostane ročně až 60 tisíc tun prachu ze Sahary.