Odborníci lidem vzkazují: Pozor na ryby v konzervě, mohou být zdraví nebezpečné

V rámci zdravého stravování hrají ryby důležitou roli. Odborníci ale upozorňují, že by si lidé v některých případech měli dát pozor na jídlo v konzervě.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Nežádoucí množství rtuti může obsahovat hlavně tuňák v konzervě, upozorňuje web dTest. Přitom právě tato ryba je mezi lidmi oblíbená pro svůj dobrý zdroj bílkovin a esenciálních omega-3 mastných kyselin. Například ve Spojených státech jí konzervovaného tuňáka nejméně dvakrát měsíčně třetina obyvatelstva, jak ukázal průzkum americké organizace Consumer Reports. Desetina Američanů si pak tuto rybu dopřeje dokonce jednou týdně.

Těhotné ženy by si měly nechat zajít chuť

Kromě zmiňovaných prospěšných látek ale může tuňák v konzervě lidem přivodit i zdravotní problémy. A to právě kvůli rtuti, která je známým neurotoxinem. Pozorné by měly být především těhotné ženy, protože látka dokáže uškodit vývoji plodu. Neurologické problémy ale může způsobit dětem i dospělým.

Odborníci v průzkumu testovali 10 známých značek s obsahem různých druhů tuňáka. Mimo jiné zjistili, že nejvíce rtuti obsahoval tuňák křídlatý, a to v průměru třikrát víc než tuňák žlutoploutvý či tuňák pruhovaný, uvádí dTest. „Podle výsledků mohou dospělé osoby kromě těhotných žen bez obav konzumovat jednu konzervu z tuňáka žlutoploutvého nebo tuňáka pruhovaného týdně (140 g) za předpokladu, že nekonzumují jiné ryby,“ píše dTest.

Potřebné omega-3 mastné kyseliny pak mají nastávající maminky získávat z jiných mořských plodů, které mají nižší obsah rtuti. Jde například o ústřice, lososa či sardinky. Zdravé mastné kyseliny obsahují také potraviny jako vejce, lněná semínka, vlašské ořechy či sójový olej, uvádí dále web dTest.

Benefity převažují nad riziky

Rtuť obsahuje nejen tuňák, ale téměř všechny ryby. Látka se do nich dostává několika způsoby. Ke kontaminaci dochází přirozeným odpařováním rtuti ze zemské kůry a oceánů, vulkanickou aktivitou ale také těžbou a z odpadů z průmyslových závodů, upozorňuje web Vlasta. Přes ryby pak rtuť proniká do lidského těla, kde kromě narušení neurologických funkcí může negativně ovlivnit také imunitu či reprodukční schopnosti.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Vejce obsahuje ve 100 gramech zhruba 660 mg omega-3 mastných kyselin, losos jich má 2260 mg

Ryby mohou obsahovat i další toxické kovy jako je kadmium či polychlorované bifenyly (PCB), upozorňuje web Vlasta. Většina odborníků však uvádí, že zdravotní benefity z přiměřené konzumace ryb převažují nad rizikem jejich toxicity, dodává Vlasta. Lidé by měli také sledovat, odkud ryba na jejich talíři pochází. Například divoký losos obsahuje daleko více kvalitních omega-3 tuků než maso z lososů žijících na farmách.

Diskuze Vstoupit do diskuze
117 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články