Příbuzní klientů berlínského domova protestují. Důvodem je podle nich to, že ubytovávání uprchlíků je díky veřejným dotacím mnohem lukrativnější než péče o seniory.
Alarmující informaci, převzatou z německého webu Focus, zveřejnil na svém Twitterovém účtu bývalý radní Jihomoravského kraje Vít Bláha. Komentuje zprávy o bezprecedentním počínání provozovatelů berlínského domova pro seniory „Wohnen & Pflege Schillerpark“. Celkem 110 klientů Diakonie jej bude muset v brzké době opustit. „Plakali, drželi se vozíků, nechtěli domov opustit, jeden ze šoku zemřel. Uprchlíci jsou mnohem výnosnější,“ píše Bláha na sociální síti.
Rodiny postižených klientů jsou v šoku
Článek Focusu totiž uvádí také pravděpodobný motiv. Stálí obyvatelé Wohnen & Pflege Schillerparku musejí odejít proto, aby tento domov pro seniory mohl nadále fungovat jako víceméně uprchlický tábor. „Toto se děje dnes, v Berlíně: 110 seniorů, kteří si mysleli, že našli svou poslední střechu, je ve skutečnosti vyhozeno. Na jejich místo dosadí protestantská organizace uprchlíky,“ píše francouzský web Resistance Republicaine.
Nájemní smlouva měla dle Focusu trvat do roku 2031. Místo ní se dnes zmiňuje nová dohoda. V ní se provozovatelé pečovatelských domů a pronajímatelé koncem roku 2021 dohodli na „využívání budovy“ do konce roku 2024. Protestantská církev poukazuje na nápadnou časovou shodu. Příbuzní seniorů jsou zděšení, píše Focus. Údajně už hledají jiné ubytování a snaží se své otce a matky uklidnit, dodává Focus.
V ČR nepřichází v úvahu
Jedenasedmdesátiletá Alena Panáčková z Ostravy nemohla zprvu takové informaci ani uvěřit. „Přišla s tím neteř, úplně jsem se zhrozila. Ani teď nemůžu pochopit, že je to pravda! Já ještě na nucený odchod do nějakého starobního zařízení pomýšlet nemusím. Ale co až jednou? Kdo z nás si může být jistý, že to na něj taky jednou nečeká? Snad u nás něco takového nikdy nepřipustí,“ uzavírá seniorka pro Události247.
Jak Události247 ujistil ředitel Charity ČR Lukáš Curylo, čeští senioři se v žádném případě podobných překvapení obávat nemusejí. „S ničím podobným jsem se v životě nesetkal. Ani to není možné, každý příjemce veřejných financí má nějaký závazek. Tento je poskytovat sociální služby. Porušení je zralé na vrácení dotací. A navíc, že by se uprchlíci, více vypláceli? U nás dnes už určitě ne. V rámci Lex Ukrajina, který nastal,“ uzavírá Curylo pro Události247.