Kontroly v obchodech, v MHD a na lyžařských vlecích. Evropské státy zavádí nová opatření

Evropské státy tvrdě tlačí na neočkované. V Německu například nesmějí do jiného obchodu, než do takového, kde se prodává zboží denní spotřeby.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Omikron dominuje Evropě. Tři z velkých evropských států zpřísňují opatření. V Itálii už od pondělí budou tamní úřady vyžadovat potvrzení o očkování či prodělání nemoci i ve veřejné dopravě či při používání lyžařských vleků. Takzvaný zelený pas bude nově potřeba i při návštěvě zahrádek, ubytování v hotelu nebo školních autobusech.

Itálie

Lidé, kteří se neprokážou zeleným pasem, nesmí na sportovní či kulturní akce, do muzeí, kin a na výstavy. Zákaz nově platí také pro návštěvu bazénů a lázní, ať už vnitřních či vnějších. Itálie změnami reaguje na rostoucí počet nově nakažených koronavirem. Tamní vláda chce zpřísněním zatlačit na neočkované. Pro všechny občany nad 50 let úřady zavedly očkovací povinnost.

iZdroj fotografie: s vědomím Maria Draghiho / Twitter
Mario Draghi

„Pracujeme především s věkovými skupinami, které mohou být nejzranitelnější. Chceme snížit tlak na nemocnice a zachraňovat životy,“ citovaly Novinky odůvodnění kroků premiéra Mario Draghi.

Rakousko

U sousedů v Rakousku od úterý 11. ledna platí povinnost nosit ochranu dýchacích cest i ve venkovních prostorách. Při nákupech v maloobchodech se navíc musí zákazníci prokazovat potvrzením o očkování či prodělání nemoci. Policisté v uniformách i v civilu budou tato potvrzení kontrolovat, uvedl Blesk.

iZdroj fotografie: S vědomím Wolfganga Mücksteina / Twitter
Wolfgang Mückstein

„Jdeme velmi bezpečnou cestou. Opatření, která máme v Rakousku, se v jiných zemích teprve zvažují,“ souhlasí ministr zdravotnictví Wolfgang Mückstein (Zelení), že alpská země je velmi přísná.

Německo

V Německu se zpřísňování řeší jak celostátně, tak v jednotlivých spolkových zemích. Vláda kancléře Olafa Scholze po dohodě s premiéry zemských vlád rozhodla, že při návštěvě restaurací nebo jiných gastronomických zařízení, musí mít lidé, kteří mají jen dvě očkování či prodělali onemocnění covid-19, povinný negativní test. Lidé s posilující dávkou nejsou do této povinnosti zahrnuti.

iZdroj fotografie: S vědomím Olafa Scholze / Twitter
Olaf Scholz

Setkávání očkovaných a uzdravených je stále limitováno na deset lidí. Neočkovaní se mohou setkat s nejvýše dvěma lidmi, se kterými nesdílejí domácnost. Neočkovaní také mohou jen do potravin a drogerií. Do jiných obchodů mají vstup zakázán.

Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články