Aby Češi vyšli, musí mít do důchodu naspořeno alespoň dva a půl milionu korun

Důchody jsou v posledních týdnech jedním z hlavních témat. Mluví se především o zpomalení jejich navyšování. Lidé si tak budou muset více spořit.

i Zdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
                   

Státní důchod aktuálně dosahuje zhruba 40 procent průměrné mzdy. Podle analytiků se ale bude v poměru k průměrným mzdám stále zmenšovat, informuje web Novinky. Lidé si proto musí na penzi zavčas spořit, aby se jejich životní úroveň výrazně nepropadla. Na výši potřebné našetřené částky má přitom vliv řada aspektů, jako třeba za jak dlouho do důchodu půjdou nebo kolik let v něm pravděpodobně budou.

Pokles příjmů v penzi je rapidní

Podle statistik lidé v penzi stráví zhruba čtvrtinu svého života, uvádí Novinky. Na druhou stranu je to údaj, který nikdo dopředu neví, stejně jako to, jaké budou za pár let ceny. Odborníci nicméně radí, aby lidé tuto otázku příliš neřešili a při stanovování cílových částek úspor na důchod vycházeli ze současných cen. „Kolik byste chtěli mít měsíčně v důchodu, kdyby začal dnes?“, píší Novinky. V průběhu pak mají lidé měsíční úspory navyšovat o inflaci.

Podle nejnovějších propočtů mají mít lidé k důstojnému stáří naspořeno zhruba 2,5 milionu korun, informuje web TN. Problémem nicméně je, že mnoho Čechů na dosažení takových úspor nemá dostatečně vysoké příjmy. Třetina lidí kvůli aktuální situaci se spořením na důchod úplně přestala, píše dále web TN.

Řada lidí je v současné době dokonce nucena sáhnout na peníze, které si šetřili na stáří. Do penze tak většina odchází s úsporami kolem půl milionu korun, uvádí web TN. To je ale nedostačující, protože odchodem do důchodu průměrnému Čechovi klesne příjem o téměř 17 tisíc korun. Proto je nutné našetřit si na penzi alespoň 2 miliony korun, díky kterým si důchodce po dobu 20 let může ke státní penzi přidávat dalších 8 tisíc korun, dodává TN.

Češi spoří málo a špatně

Často využívaným způsobem finanční přípravy na stáří je penzijní spoření. Na konci roku 2021 si v některém z fondů III. pilíře spořilo přes 4,4 miliony Čechů, píše web iDnes. V posledních měsících v něm ale zhruba 40 tisíc lidí ubylo, uvádí TN. Důvody jsou zřejmé. Česko drtí vysoká inflace, kvůli které je řada lidí ráda, že se svými příjmy vůbec vyjde. Stále více z nich bude upouštět od spoření v penzijních fondech i proto, že jejich výnos je malý a inflaci proto nedokáže porazit. K tomu navíc vláda uvažuje o snížení státního příspěvku, připomíná TN.

iZdroj: Policie ČR
Na hranici chudoby je nyní až půl milionu důchodců

Dalším důvodem, proč lidé do penze odchází s malými úsporami, je nedostatečná finanční gramotnost. Řada Čechů nedokáže zhodnotit peníze, které si každý měsíc odkládají. Mají je mnohdy doma, čímž se jejich hodnota kvůli inflaci snižuje. Namísto toho by se jim vyplatilo například uložení do investičních fondů, jak radí ekonomové. „Doufáme, že inflace klesne, na druhou stranu víme, že řada lidí, zejména starších, nemá peníze ani na spořicím účtu,“ uvedl pro TN člen Národní ekonomické rady vlády Dominik Stroukal.

Zvýší se v Česku věk odchodu do důchodu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články