Stát tyto lidi připraví v roce 2024 o tisíce korun. Jenom doufejte, že se to netýká i vás

Většina vládních úsporných reforem, které od příštího roku začnou platit mnoho Čechů nepotěší. Zjistěte, zda se ta nejbolestivější opatření nedotknou i vás.

i Zdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
                   

Události247 již dříve psaly o tom, že vládní úsporný balíček s peněženkami mnoha Čechů pěkně zamává. Šetřit budou muset v podstatě všichni, a to už od začátku příštího roku. Stát je totiž svými úsporami připraví klidně i o tisíce korun. Zjistěte, zda se klíčová opatření netýkají i vás.

Rodiny budou muset počítat každou korunu

Jedním z důvodů je, že vláda se rozhodla pro zrušení školkovného, jak informovaly Události247. To ale není všechno. Kromě toho dojde od ledna 2024 rovněž ke změnám v oblasti daňové slevy na nepracujícího manžela nebo manželku. Nově se bude tato výhoda vztahovat pouze na ty, kteří se starají o dítě do 3 let věku, píše web Peníze. K tomu samozřejmě zůstává podmínka, že kompletní příjmy vyživovaného partnera nesmí překročit 68 tisíc korun ročně.

Rok 2024 bude ve znamení úspor: Naplno totiž začne platit vládní úsporný balíček

Lidé, kteří dosud na peníze měli nárok a od příštího roku už ho mít nebudou, tak rázem přijdou o nemalé částky. Aktuálně lze s touto slevou ušetřit až 24 840 korun ročně, což skutečně v rozpočtech mnoha domácností není zanedbatelná suma. Ještě víc si pak mohli díky této daňové výhodě přivydělat lidé s průkazem ZTP/P. Ti totiž mohli za slevu čerpat dokonce dvojnásobnou částku, dodává server E15.

Stát si vezme tisíce korun od těch nejchudších

Někteří odborníci sice zrušení zmíněné slevy na nepracující manželku či manžela kvitují. Například ekonomka Klára Kalíšková dokonce o tomto opatření uvedla, že „v daňovém systému nemá co dělat“, cituje její vyjádření v podcastu Ptám se já web Seznam Zprávy. Mnozí však tento názor nesdílí a naopak varují před důsledky, které zrušení této daňové úlevy může přinést. Tisíce korun si totiž stát takto vezme mnohdy od těch nejzranitelnějších skupin obyvatel. A to by mohlo jejich situaci a tedy i nerovnosti ve společnosti ještě zhoršit.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Rodiny s dětmi pocítí mnohá úsporná opatření skutečně dramaticky

Například podle vedoucí daňového oddělení v poradenské společnosti RSM CZ & SK Kateřiny Provodové by měla být vláda se změnami daleko opatrnější. „Jsem přesvědčená, že daňové slevy, jak jsou nastavené v současné době, by měly zůstat, protože primárně ovlivňují hlavně nízkopříjmové a středněpříjmové rodiny,“ cituje její vyjádření web E15.

Co si o změnách v daňových slevách myslíte vy? Jsou podle vás v pořádku? Napište nám svůj názor do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
136 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články