Drahota potravin dohání Čechy k nepříčetnosti. Krádeže jsou čím dál častější

Vysoká inflace ani v letošním roce nepolevuje a mnoho lidí už začíná mít existenční problémy. Někteří se uchylují k zoufalým činům.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Čísla z prvního měsíce letošního roku nikoho nepotěšila. Jak píše web Peníze, spotřebitelské ceny stouply v lednu v porovnání s prosincem o 6 procent. Meziroční inflace dosáhla 17,5 procent, což je o 1,7 procentního bodu více, než v posledním měsíci loňského roku. Nejvíce rostly ceny za bydlení. Například elektřina zdražila oproti prosinci o 139,8 procent, uvádí web Peníze. Meziroční inflace pak byla nejvyšší u cen zemního plynu, které oproti loňskému lednu stouply o 87 procent.

Zdražování je neúnosné

Výrazně se meziročně zvýšily také ceny potravin, což některé lidi dohání k nepříčetnosti. Nejvíce je nárůst znatelný u vajec, které zdražily o 85 procent a u cukru, jehož cena stoupla o 84,7 procent. U mouky pak cena vzrostla meziročně o 44,2 procent a u polotučného trvanlivého mléka o 39,5 procent, dodává web Peníze.

iZdroj fotografie: abcMedia
Aktuálně se cena za jedno slepičí vejce pohybuje kolem 6 korun

I v únoru Čechy některé ceny v obchodech zaskočily ještě více, než dosud. Na rekordní částky se vyšplhala třeba zelenina, jak Události247 informovaly. Kilo paprik se prodává za 140 až 180 korun, píše web iDnes. Jedna paprika proto přijde i na 45 korun. O moc levnější nejsou ani okurky, kde jeden kus stojí i 35 korun. Ledový salát pak lidé koupí za 50 korun, hlávku květáku za 90 korun, dodává iDnes.

Ekonomové sice předpovídají, že v dalších měsících bude inflace zpomalovat, mnoho lidí to ale neuklidňuje. Řada Čechů bojuje s nedostatkem prostředků, protože mzdy nerostou tak rychle jako ceny klíčových komodit. Ve třetím čtvrtletí loňského roku poklesly reálné mzdy v Česku nejsilněji za poslední tři desetiletí. Meziročně se propadly o 9,8 procent, což je jedna z nejhlubších hodnot v zemích Evropské unie, píše web E15.

Češi už neví, jak dál

Mnoho lidí už je zoufalých. „S manželem se snažíme vyjít a to na tom vůbec nejsme špatně, ani nemáme děti. Ale i se slušnou prací je to teď těžké. Dovolenou jsme odložili na neznámokdy a kupujeme horší potraviny, abychom ušetřili. Bojíme se navíc, že se situace jen tak nezlepší. Máme dokonce známé, kteří se nám přiznali, že v obchodech kradou některé dražší věci, jako je aviváž a oblečení, aby za to nemuseli platit. Vůbec nechápu, jak jsme se jako Češi mohli do takové situace dostat,“ sdělila Událostem247 čtenářka Marcela Kudláčková z Hodonína.

Již loni v říjnu přitom Události247 upozorňovaly, že někteří lidé žijí na hranici chudoby a uchylují se ke krádežím zboží v obchodech. Nyní, kdy drahota nepolevuje, mohou být krádeže ještě častější. Kvůli jídlu se proto mnozí mohou dostat do potíží se zákonem. V některých případech jsou ale policisté ochotni přimhouřit oči. Příkladem je případ z Pardubicka, kdy samoživitelka kradla jídlo pro své dvě děti. Místo pokuty ale od strážců zákona dostala zaplacený nákup a peníze na další výdaje, píše Pardubický deník.

Bude nadále stoupat počet lidí, kteří se kvůli inflaci dostávají do tíživé ekonomické situace?

Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články