Ruský prezident Vladimir Putin předpokládal, že v Gruzii projde nový zákon o zahraničních agentech. Nakonec ale došlo ke zvratu.
Web Express píše, že gruzínská vláda se zákonem o zahraničních agentech inspirovala v Rusku. Ve středu kontroverzní legislativu díky vládním hlasům v prvním čtení gruzínští poslanci přijali. Opozice však zákon tvrdě kritizovala. Důvodem bylo hlavně to, že zákon podle nich posune zemi k autoritářskému režimu, upozorňuje web iRozhlas. Norma se velmi podobá té, kterou Rusko zavedlo v roce 2012. Zákon tehdy ruští zákonodárci přijali v návaznosti na velké demonstrace, které směřovaly proti straně Jednotné Rusko, jejíž součástí je Vladimir Putin, píše web Express.
Hon na zahraniční agenty
Gruzínský zákon měl spočívat v tom, že každý, kdo má byť jen částečný finanční příjem ze zahraničí, by se musel registroval a označit za zahraničního agenta. Přijetí normy by tak v Gruzii způsobilo, že by se za zahraniční agenty musely prohlásit nevládní organizace a nezávislá média, která získávají více než 20procentní finanční podporu ze zahraničí, upozorňuje web Express. I proto někteří upozorňovali, že přijetí takového zákona Gruzii oddálí od Západu. To by se zamlouvalo ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, který si na zemi dělá zálusk.
Návrh zákona navíc přišel v nevhodnou chvílí. „Načasování nemůže být horší, protože Gruzie má stále šanci na status kandidatury do EU a vidím, že všichni evropští lídři a velvyslanci mají toto jediné poselství: že to bude pro Gruzii na její cestě k evropské integraci nesmírně škodlivé,“ cituje Express zakladatelku a ředitelku Regionálního institutu pro bezpečnostní studie Natiu Seskuriovou. Tentokrát ale pokus o změnu trajektorie země od Západu zpátky k Rusku nevyšel a Gruzínci se jasně vyjádřili, že chtějí do Evropy, nikoli k Putinovi.
Vláda kvůli protestům změnila názor
Ruskému prezidentovi jeho diktátorské plány překazily masivní demonstrace, které v Gruzii nastaly. Po dvou dnech protestů zákonodárci vládnoucí strany Gruzínský sen normu z parlamentu stáhli, informuje web iDnes. Jako důvod navrhovatelé uvedli, že je to nutné kvůli omezení konfrontace ve společnosti. Strana se ale brání tomu, že by šlo o „ruský zákon“. Web iDnes přesto připomíná, že zákon byl velmi podobný tomu, který před více než deseti lety přijalo Rusko.
Moskva svůj zákon o zahraničních agentech využívá k trestání organizací, které jsou kritické vůči vládě. Právě takových dopadů se obávali lidé v Gruzii. Desetitisíce z nich proto vyšly do ulic, aby daly najevo svůj nesouhlas se záměrem vlády. Akce se neobešly bez střetů. Web iDnes píše, že někteří protestující neváhali házet zápalné lahve a zapalovat odpadkové koše. Policie proto tvrdě zasahovala a použila i slzný plyn, zábleskové granáty a vodní děla. Desítky lidí skončily v policejních celách.