Kroky Poláků vzubuzují obavy: Sousedé se připravují na válku

Válka na Ukrajině výrazně ovlivňuje dění v celé Evropě. Strach je znatelný i u některých českých sousedů, kteří začínají více zbrojit.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ostrého vyjádření se v neděli dopustil polský premiér Mateusz Morawiecki, píše web Čas. Tamní armáda má podle předsedy vlády natolik posílit, aby měla „dostatečnou odstrašující sílu“. ,,Jsme přesvědčeni o této strategii. Armáda musí být tak silná, že ji nikdy nebudeme muset použít,“ cituje Morawieckého web Čas. Zároveň polský premiér během setkání s účastníky projektu s označením Cvičte s NATO připomněl, že Polsko je součástí NATO, která je „nejsilnější vojenskou aliancí v dějinách světa“.

Polské odhodlání nezná mezí

Díky tomu má být Polsko v bezpečí, píše web Wprost. Nedělní akce se ve Varšavě uskutečnila při příležitosti 24. výročí vstupu země do Severoatlantické aliance. Proběhlo speciální vojenské cvičení pro civilisty, které organizují vojáci z vojenských misí. „Během těchto vojenských misí se vojáci nejen navzájem poznávají, získávají zkušenosti, seznamují se s moderními zařízeními z jiných armád…ale vytvářejí se během nich i různé koncepty a strategie pro budoucí obranu,“ cituje Morawieckého server Čas.

Že to Polsko myslí s posílením své armády velmi vážně potvrdilo už loňské rozhodnutí prezidenta Andrzeje Dudy, který podepsal zákon o obraně vlasti, díky kterému se zvýší počet příslušníků armády na 300 tisíc lidí. Varšava kvůli tomu hodlá také obětovat mnoho finančních prostředků. V letošním roce půjdou na polskou obranu tři až čtyři procenta hrubého domácího produktu, informuje web iDnes. Jde o odvážný plán, a to i vzhledem k tomu, že ostatní spojenci z NATO se snaží dosáhnout dvouprocentní hranice HDP.

Polsko chce být první ve financování obrany

Morawiecki už v lednu vyjádřil snahu Polska dávat na obranu nejvíce ze všech členských zemí NATO, píše iDnes. Má to být podle něj důkazem, že „Polsko je v bezpečí“. Jako prioritu v oblasti obrany považuje polská vláda nejen posílení armády, ale také vojenské přítomnosti spojenců z NATO na polském území, uvádí dále web iDnes. V loňském roce dávalo na obranu z členských států Aliance nejvíce Řecko, a to 3,76 procenta HDP, připomíná web iDnes.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Od roku 1999 je polská armáda součástí spojeneckých sil NATO. V současnosti prochází rozsáhlým modernizačním programem

Pomyslné druhé místo zaujaly Spojené státy s 3,47 procenty a třetí bylo Polsko s 2,42 procenty. Varšava však evidentně hodlá být letos první. Důvodem jsou zjevně obavy z Ruska. Jak Události247 nedávno informovaly, Polsko by mohlo být další na řadě, tedy v případě vítězství Ruska na Ukrajině. Varšava je jedním z největších podporovatelů Kyjeva. Země přijala nejvíce uprchlíků a hrála významnou roli při nátlaku na Německo, aby poslalo válkou zasažené zemi tanky Leopard. Vztahy s Moskvou má Polsko napjaté i z historických důvodů.

Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Ondřej Trčálek
Autor článku

Ondřej Trčálek

Baví mě čtenářům poskytovat fakta a dávat je do souvislostí. Působil jsem v rádiích Orion a Kiss Morava. Od roku 2005 jsem vyráběl reportáže pro několik televizí. Inspiraci hledám především v hudbě.

Zobrazit další články