Incident nad Černým mořem vyvolává další napětí mezi Ruskem a Spojenými státy. Putin bude možná chtít eskalaci předcházet.
Web Express připomíná, že ruská stíhačka Suchoj Su-27 nad Černým mořem zasáhla americký bezpilotní letoun MQ-9 Reaper. Washington zveřejnil záběry, které incidentu předcházely. Západní a ukrajinští představitelé něco podobného očekávali. „Bylo jasné, že se Rusové brzy pokusí o nějakou formu útoku na cíle v Černém moři, protože v posledních týdnech byli velmi rozhořčeni nad aktivitami evropských a amerických zpravodajských služeb v regionu,“ uvedl pro web Express bývalý poradce předsedy ukrajinského parlamentu Mykola Volkivskyj.
Putin chce jen provokovat
Podle něj měli jedinou možnost, a to dopustit se provokace vůči bezpilotnímu letounu, protože v případě pilotovaného letadla by bylo riziko eskalace příliš vysoké. Ruský prezident podle ukrajinského experta nemá v zájmu, aby se USA plně zapojily do války na Ukrajině, proto nebude letadla NATO ohrožovat přímo. Z videa, které zveřejnil Pentagon je zřejmé, že ruský letoun se velmi blízko přiblížil k americkému vojenskému dronu a vypustil palivo, aby ho poškodil, informuje web iDnes. Následně byla zasažena vrtule.
Moskva popírá, že by se ruský stroj s americkým dronem dostal do kontaktu. Důvodem zničení mělo být „prudké manévrování“. Naopak USA tvrdí, že došlo ke zničení kvůli ruskému „nebezpečnému a neprofesionálnímu chování“, píše dále iDnes. Kreml má mít jasné důvody, proč tak učinil, přestože mohl tušit, že to vyvolá další diplomatickou krizi. „Putinova provokace nemá za cíl zatáhnout Spojené státy do války, ale odradit jejich aktivní operace v Černém moři,“ uvedl Volkivskyj pro web Express.
Napětí trvá i po telefonátu šéfů diplomacie
Svým posledním činem měla Moskva podle něj dát Washingtonu najevo, že „Rusové jsou schopni ublížit Americe“, píše Express. USA si nebezpečí uvědomují. „Víme, že zachycení dronu bylo úmyslné. Víme, že agresivní chování bylo úmyslné,“ cituje slova amerického generála Marka Milleye web iDnes. Zároveň ale připustil, že není jasné, jestli ze strany Ruska byla úmyslná i kolize. Kvůli incidentu došlo už k jednání mezi americkým ministrem obrany Lloydem Austinem a jeho ruským protějškem Sergejem Šojguem.
Americký představitel dal jasně najevo, že USA se nemíní stahovat. „USA budou dál létat a operovat všude tam, kde to mezinárodní právo dovolí,“ cituje Austina web iDnes. Naopak Šojgu lety amerických dronů blízko anektovaného poloostrova Krym považuje za „provokativní“, protože vytváří „předpoklady pro eskalaci situace“ v Černém moři, dodává iDnes. Web Express připomíná, že Američané provádí v oblasti Černého moře pozorovací mise a poskytují Ukrajině zpravodajské informace o ruských pohybech.