Ukrajina nehodlá zapomenout. Nepomáhající země se mají po válce zodpovídat

Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba dal najevo, že státy, které Kyjevu nevyjádřily podporu, na své chování doplatí.

i Zdroj fotografie: PRESIDENT OF UKRAINE VOLODYMYR ZELENSKYY Official website/ Creative Commons / CC BY
                   

Šéf ukrajinské diplomacie Dmytro Kuleba se vyjádřil k zemím, které se „špatně chovaly k Ukrajině“, informuje web Čas. V rozhovoru pro BBC uvedl, že se tyto státy budou po skončení konfliktu zodpovídat. Web Seznam Zprávy připomíná, že Kyjev dostává velkou podporu během války především od západních zemí, které pomáhají jak vojensky, tak ekonomicky. Je však také mnoho států, hlavně z Afriky, Asie a Jižní Ameriky, které se do pomoci válkou zasažené zemi nezapojují.

Státy na své chování doplatí

Země, které Ukrajinu nepodporují, mají pro své kroky různé důvody. Některé jsou ekonomicky spojeny s Ruskem a bojí se případných dopadů, další považují válku na Ukrajině za zástupný konflikt a uvádí, že dodávky zbraní Západem boje zbytečně prodlužují, píší dále Seznam Zprávy. Ministr Kuleba však nehodlá mít s takovými názory slitování. Podle něj na svůj přístup státy, které Ukrajinu nepodpořily „v nejtemnějším okamžiku ukrajinských dějin“ mohou doplatit, dodávají Seznam Zprávy. Podle něj se totiž nezachovaly během války „správně“.

V té souvislosti web BBC připomíná, že Ukrajina má v dobách míru díky velkému vývozu obilí značný hospodářský vliv především v některých částech rozvojového světa. „Pokud si někdo ve světě myslí, že způsob, jakým se ta či ona země zachovala nebude brán v úvahu při budování budoucích vztahů, tak tito lidé prostě nevědí, jak funguje diplomacie,“ cituje Kulebova slova web Seznam Zprávy. Je tak zřejmé, že Ukrajina bedlivě sleduje chování jednotlivých států a bude na to v budoucnu náležitě reagovat.

Západ jedná pomalu

Kdo se Ukrajinu naopak snaží podporovat na maximum, jsou západní země. Ani jim se ale nevyhnula kritika ze strany šéfa diplomacie. „Chceme, aby naši partneři jednali rychleji,“ cituje Kulebova slova web Seznam Zprávy. V té souvislosti ministr připomněl, že opožděné dodávky o jediný den mohou znamenat ztráty životů na frontě. „Znamená to, že zemře někdo, kdo by mohl být ještě naživu,“ cituje ministra server Seznam Zprávy.

iZdroj fotografie: State Emergency Service of Ukraine / Creative Commons / CC BY
Boje o Bachmut se staly podle mnohých nejkrvavějšími z celého konfliktu, bojuje se tam už mnoho měsíců

Kuleba v rozhovoru pro BBC rovněž uvedl, že Kyjev potřebuje hlavně dělostřeleckou munici. Největší spotřeba je aktuálně u města Bachmut, kde už téměř devět měsíců probíhají ty nejtvrdší boje. Jak píše web ČT24, pro Ukrajince se obrana města stala symbolem jejich houževnatosti. Věří také, že nynější neústupnost při bránění Bachmutu jim pomůže při jejich chystané jarní protiofenzivě, dodává server ČT24. 

V rozhovoru pro BBC však padla i slova naděje. Šéf ukrajinské diplomacie připustil, že každá válka končí u jednacího stolu. Aktuální konflikt nemá být výjimkou, přestože zatím nevidí žádné známky snahy Ruska začít diskutovat o ukončení bojů, uvádí web Čas. „Mým cílem jako ministra zahraničí je zajistit, aby se Ukrajina k tomuto stolu dostala po rozhodujícím úspěchu na bojišti,“ cituje jeho slova web Seznam Zprávy.

Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články