Katastrofa na dosah: Hrozba jaderné války nebyla nikdy reálnější od druhé světové války

S hrozivým varováním přišel jeden z nejvyšších britských diplomatů Peter Ricketts. Globální vztahy jsou podle něj nebezpečnější a nepředvídatelnější než kdy dřív.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Na smrtící cestu chaosu přivedl svět podle bývalého poradce britské vlády pro národní bezpečnosti Petera Rickettse především vzestup Číny a ruská agrese, píše web The Sun. Tématu ohrožení míru se věnoval ve svém projevu v londýnském Mercer’s Hall. Zmínil nejen rizika, ale varoval také před zhroucením globálního řádu. Důvodem je i skutečnost, válka na Ukrajině v brzké době neskončí „Jsme svědky největší války v Evropě od druhé světové války. Vidíme, jak jsou města rozbíjena dělostřeleckou palbou,“ cituje jeho slova web The Sun.

NATO je díky válce silnější

I proto se podle něj Severoatlantická aliance vrací ke svému původnímu účelu, kterým je obrana území členských států NATO. Na ruské invazi na Ukrajinu tak vidí i nějaká pozitiva. Britský diplomat zmínil například fakt, že Rusko podkopalo pověst své armády. Narážel tak na skutečnost, že se Moskvě ve válce na Ukrajině nedaří postupovat podle plánů. Na druhé strana konflikt na Ukrajině sjednotil Alianci. „Zanechal NATO silnější a cílevědomější než kdy předtím, přičemž Švédsko a Finsko chtějí vstoupit,“ cituje Rickettse web The Sun.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Díky válce na Ukrajině se NATO dokázalo ještě více sjednotit

Problémem ale dál zůstává jaderná hrozba. Ruský prezident Vladimir Putin několikrát naznačil, že je schopen jaderné tlačítko zmáčknout, aby dosáhl svého. Obavy se zvyšují i souvislosti s tím, jak ruská armáda ve válce na Ukrajině výrazně ztrácí. Možností použití jaderných zbraní se proto začali zabývat i vědci. Jak Události247 informovaly, podle výpočtu Švéda Maxe Tegmarka je pravděpodobnost jaderné války mezi Ruskem a USA zhruba jedna ku šesti, tedy necelých 17 procent.

Nebezpečí hrozí i z Číny

Ricketts ale věří tomu, že šéf Kremlu výhrůžky vypouští hlavně kvůli způsobení děsu. „Putin ví, že Evropané neslyšeli mluvit o jaderných zbraních 40 let,“ cituje jeho slova web The Sun. Nepovažuje ale za pravděpodobné, že by ruský prezident k takovému kroku opravdu přistoupil, protože si je vědom katastrofických dopadů i na Rusku. Přesto britský diplomat nepředpovídá rychlý konec války na Ukrajině. Naopak si myslí, že ani jedna ze stran nebude chtít ustoupit, přičemž ani Rusko ani Ukrajina nemůže úplně vyhrát.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Čína je prý do budoucna velkou hrozbou

Jako možnou variantu proto vidí „příměří ve stylu Koreje“. Tedy mír bez podepsání mírové dohody. „Obě strany přijmou, že už nemohu jít dál ani bojovat,“ uvedl Ricketts. Ve své přednášce bývalý britský poradce pro národní bezpečnost uvedl ještě jednu velmi zajímavou skutečnost. Za hlavní riziko budoucnosti označil Čínu. „Rusko je bezprostřední hrozbou pro bezpečnost, ale Čína je dlouhodobějším bezpečnostním rizikem,“ prohlásil pro The Sun. V té souvislosti upozornil na investice země do vojenských i jaderných zbraní.

Jaké šance přisuzujete tomu, že nastane jaderný konflikt?

Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články
Čisté plechy bez zdlouhavého drhnutí: Stačí je posypat práškem do pečiva a postříkat citronovou šťávou
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Únava, dušnost a kašel: Jak poznat rozvíjející se astma a co ho spouští
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Novým divem světa se staly duhové hory v Peru. Objevily se díky globálnímu oteplování
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Nejstarší revolver na světě je starý přes 400 let: byl trochu „zaostalý“, ale přesto velmi efektivní. Vlastnil ho důstojník za 30leté války