Někteří lidé kvůli drahým energiím doma svítí jen díky autobaterii a soláru

Náklady za elektřinu a plyn jsou pro některé domácnosti neúnosné. Někteří se tak rozhodli řešit situaci po svém.

i Zdroj fotogafie: abcMedia
                   

Web CNN Prima News informuje o seniorovi z vesnice na Tachovsku, kterému energetická společnost zvýšila zálohy na elektřinu o 50 procent. Důchod bývalého truhláře činí pouze 11 tisíc korun měsíčně. Aby z důchodu vyžil, musel se od elektrické sítě odpojit. Bez energie ale nezůstal. Svou domácnost uzpůsobil tak, aby nadále mohl svítit a využívat elektrickou energii, jen z jiných zdrojů. V domě si muž udělal dvanáctivoltové rozvody, na které napojil úsporná led světla. Vše je poháněno z autobaterie, která je napojená na fotovoltaický panel, píše CNN Prima News.

Náklady jen pár stovek

Na energeticky náročnější zařízení, tedy na pračku i čerpadlo, má pak muž benzínový agregát. „Pořizovací náklady celého toho zařízení vyšly asi na čtrnáct tisíc. Já vám řeknu, že to mám za rok zpátky,“ uvedl pro CNN Prima News Jaroslav Hofmann, který si pochvaluje hlavně provozní náklady. Přes zimu platí senior za energie zhruba 500 až 600 korun, v létě pak o polovinu méně. Svůj vymyšlený systém používá už od loňského února, kdy se si nechal odmontovat elektroměr. V průběhu roku mění jen polohu solárního panelu podle slunečního svitu.

iZdroj fotografie: abcMedia
Náklady za energie tvoří pro řadu domácností jednu z největších položek

Na podzim vyřešil senior z Tachovska elegantně také zdroj teplé vody, protože není napojen ani na obecní vodovod. Má vlastní studnu a nedávno si postavil pec, jejíž odpadní teplo využívá na ohřev vody. Zároveň slouží nejen k vytápění, ale také na ní vaří. Senior si je však vědom, že jeho řešení nemůže využít každý. On žije totiž sám v malém domě jen se psem. Důchodci tvoří velkou část těch, kteří čelí kvůli drahým energiím existenčním problémům. Hledají způsoby, jak se s tím vyrovnat.

Senioři využívají zpětné hypotéky

Web iRozhlas upozorňuje, že mezi seniory roste zájem o takzvané zpětné hypotéky. Jejich princip spočívá v tom, že důchodce svou nemovitost zastaví a půjčí si peníze. „My nemovitost vezmeme do zástavy, jako to dělají banky, když poskytují hypoteční úvěry. My ji nevlastníme, nadále ji vlastní senior. My mu půjčujeme peníze, čili je to úvěr zajištěný nemovitostí. Ten nejzazší termín, kdy se ta zpětná hypotéka musí splatit, je v případě úmrtí seniora,“ vysvětlil pro iRozhlas princip hypotéky zakladatel společnosti Finemo Jiří Vránek.

Jde o firmu, která jako jediná poskytuje v Česku zpětné hypotéky, a to už sedm let. Z tu dobu tuto možnost využilo více než 700 důchodců, a to nejčastěji ve věku 65 až 80 let. Podle Vránka jich bude přibývat především kvůli drahým energiím a potravinám. V loňském roce si 126 penzistů tímto způsobem přilepšilo téměř 200 milionů korun, uvádí iRozhlas. Česká národní banka varuje před případnými riziky. Jde například o nutnost o nemovitost nadále pečovat a hradit s tím související náklady.

Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články