Česko se momentálně potýká se zásadním problémem. V zásobnících se momentálně nachází méně než 30 % plynu a jeho zásoby stále klesají.
Není to tak dávno, co vás redakce Událostí247 informovala o nárůstu cen plynu v roce 2025. Otázkou však je, zda budeme mít za co platit. Česká republika se totiž opět ocitá v nepříjemné energetické situaci. Množství plynu v zásobnících klesá alarmujícím tempem a aktuální stav je nejhorší za poslední čtyři roky. Ačkoliv se zima chýlí ke konci, stále zbývá několik týdnů, během nichž mohou teploty výrazně klesnout, což by mohlo zásoby ještě více ohrozit.
Zásoba plynu klesá
Jak se redakce Událostí247 dočetla ze zprávy Ministerstva průmyslu a obchodu, v Česku se nachází 2,6 milionu domácností, které odebírají zemní plyn. Jeho zásoba však rapidně klesá. Jak se můžeme dočíst na serveru Zásoby plynu, naplněnost zásobníků plynu byla ke 3. březnu pouze 29,87 %. V porovnání s minulým rokem se jedná o extrémní pokles. Loni byla ve stejný den jejich naplněnost 66,31 %.
V zásobnících momentálně zbývá 29,87 % plynu. Technologické limity a normy však vyžadují, aby v nich zůstalo minimálně 10 %. V opačném případě by hrozilo poškození zásobníků, což by mohlo kompletně přerušit dodávku plynu. Odborníci teď budou muset sledovat vývoj počasí. Pokud totiž do Česka dorazí mráz a bude se opět topit ve velkém, může nastat problém. Jak uvádí server Zásoby plynu, momentální zásoby by při spotřebě v zimním období měly vystačit na pouhých 26 dní.
Co se stane, když dojde
V případě, že by došlo k vyčerpání zásob plynu, domácnosti by pravděpodobně odpojení dodávky nečelily. Některé průmyslové podniky by však musely omezit svou výrobu, což by mělo následně velký dopad na ekonomiku. I když teď přežijeme poslední zimní dny, z problémů se jen tak nedostaneme. Momentálně se odhaduje, že do konce dubna hladina plynu klesne na 20 %, což může v budoucnu výrazně ztížit naplnění zásobníků před další zimou.
Podle směrnice schválené Evropským parlamentem a Radou EU musí členské státy zajistit, aby do 1. listopadu bylo v zásobnících plynu uloženo alespoň 90 % jejich celkové kapacity. V případě, že v Česku zásoba plynu klesne na zmíněných 20 %, bude se muset dokoupit dalších 70 %. Pokud se s problémem spotřeby plynu budeme setkávat i v budoucnu, jeho cena se bude jen zvyšovat. Riziko energetické nejistoty tak v Česku stále přetrvává.
Patříte mezi odběratele plynu?


