Rovnou čtyři země dostaly od Putina stopku: Prý s nimi nikdy nebude jednat o míru

Moskvě se od začátku invaze na Ukrajinu zhoršily vztahy s mnoha státy, které vyjádřily podporu Ukrajině. Nyní se jim zřejmě Rusko mstí.

i Zdroj fotografie: Presidential Executive Office of Russia / Creative Commons / CC BY
                   

Web Onet informuje, že ruské ministerstvo zahraničí vyloučilo čtyři země z případných mírových jednání o Ukrajině. Důvodem je, že jsou v konfliktu s Ruskem, protože místo snahy o vyřešení situace na Ukrajině „maximalizují konfrontaci“, dodává Onet. Svým vyjádřením ruská diplomacie reagovala na výzvu Německa, aby byla vytvořena skupina západních zprostředkovatelů míru.

Experti prostor k jednání nevidí

Moskva však podle svého vyjádření o takové iniciativě nic neví. Naopak má z nápadu německého diplomata Wolfganga Ischingera obavy. Podle ruského ministerstva zahraničí totiž USA, Velká Británie, Německo a Francie nejsou těmi, kteří hodlají konflikt vyřešit, uvádí Onet. Resort také zpochybňuje požadavky těchto států na ukončení války, které považuje za „nereálné“, uvádí dále Onet. Je to přitom jen pár dnů, kdy mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov všechny ujišťoval, že Putin je otevřený mírovým rozhovorům.

A potvrdil to také sám šéf Kremlu po setkání s čínským protějškem Si Ťin-pchingem. „Mírová jednání jsme nezastavili,“ cituje Putinova slova z tohoto týdne web Novinky. Podle mluvčího amerického ministerstva zahraničí je ale jedinou překážkou k uzavření míru samo Rusko. Prostor pro ukončení bojů nevidí ani bývalý ruský diplomat Boris Bondarev, který na svou funkci rezignoval loni v květnu, píše Onet. Podle něj chce, jak Rusko, tak Ukrajina jen vyhrát.

Evropské protesty za mír

Možnost usednout k jednání vidí až ve chvíli, kdy se jedna ze stran dostane do složité situace, uvádí Onet. Návrhy na mír se přitom v průběhu války objevily z mnoha stan. Naposled s mírovým plánem přišla Čína. Jak Události247 psaly na konci února, Moskva zaujala k dokumentu obsahujícím 12 bodů vedoucích k „politickému urovnání“ pozitivní postoj. Naopak Kyjev návrh Pekingu odmítl s tím, že neobsahuje stažení ruských vojsk na hranice z roku 1991.

iZdroj fotografie: Kremlin.ru / Creative Commons / CC BY-SA
Si Ťin-pching s Putinem ohlásili ještě před ruskou invazí na Ukrajinu uzavření rozsáhlého strategického partnerství zaměřeného proti vlivu USA

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ale zároveň nevyloučil další jednání s Čínou ohledně mírového plánu. Přestože Evropská unie věrně podporuje Ukrajinu a posílá zbraně, i v rámci sedmadvacítky se objevují iniciativy volající po míru a ukončení dodávek vojenské techniky. Jak Události247 informovaly před pár týdny, v Německu se uskutečnila velká demonstrace s účastí několika desítek tisíc lidí požadujících zahájení mírových jednání s Ruskem.

Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články