V práci chtěla dostat přidáno, místo toho jí šéf na místě snížil plat a málem vyhodil z práce. Podobná situace se může stát komukoliv, kdo si nedá pozor

Inflace příliš nezpomaluje a k udržení životní úrovně potřebují lidé navýšení svých příjmů. Někteří zaměstnavatelé to ale vidí jinak.

i Zdroj fotografie: MPSV
                   

Zdá se, že většina pracujících si od ledna může aspoň lehce oddechnout. Více než 40 procentům zaměstnanců se totiž od nového roku navýšila mzda, vyplývá z aktuálního průzkumu společnosti Endered. Nejčastěji ale lidé dostali přidáno jen do 5 procent, což zdaleka nepokryje vysokou inflaci. I přesto ale navýšení řadu lidí potěší, neboť mnohým se hodí každá koruna navíc. Část zaměstnavatelů navíc na zvyšování spotřebitelských cen reagovala už loni.

Mzdy rostly jen u necelé poloviny zaměstnanců

Mnoho firem zvyšovalo mzdy v reakci na aktuální prudký růst spotřebitelských cen již v loňském roce. To se za normálních okolností neděje, firmy obvykle přidávají, až na výjimky, na mzdách jedenkrát do roka, většinou v lednu. Současné mírnější navyšování mezd tak musíme vnímat i v tomto kontextu,“ vysvětlila členka vedení společnosti Endered Aneta Marišková. Zdaleka ne všichni pracující ale mají natolik chápající zaměstnavatele.

iZdroj fotografie: Úřad práce
Mnoho lidí je kvůli nízkému příjmu nuceno chodit na brigádu či si hledat jinou práci

Své by o tom mohla vyprávět Helena Dvořáková z Hradce Králové. Žena, jež pracuje jako recepční, totiž s návrhem na přidání neuspěla a ještě málem dostala vyhazov. „Šla jsem nejdřív za šéfem, že chci dostat přidáno aspoň pár stovek korun. Ten se mi potichu vysmál, neřekl ani slovo a vytáhl mou smlouvu. Podle ní jsem neměla nárok na žádné fixní peníze, pouze na platovou výměru. Ta je prý známá tím, že zaměstnavatel může svému zaměstnanci ze sekundy na sekundu změnit mzdu. To se taky stalo,“ uvedla čtenářka pro Události247.

Zaměstnavatel má na snížení mzdy nárok

Úprava výměru mzdy však nebyla taková, jakou žena čerstvě po studiích očekávala. Zaměstnavatel jí totiž oznámil, že místo k navýšení dojde k jejímu snížení. Šéf přitom v té souvislosti sám zmínil aktuální inflaci a zdražování. „Pokud se mi to nelíbí, můžu prý klidně odejít, zájemců o pozici recepční má prý spoustu. Nevěděla jsem vůbec co říct, vlastně mi ho bylo líto, protože říkal, že má také méně zakázek a práce kvůli zhoršující se ekonomické situaci,“ řekla dále Dvořáková pro Události247.

Snížení mzdy nicméně finanční situaci Dvořákové velmi negativně ovlivnilo. „Vůbec nevím co mám teď dělat. Čekala jsem, že mi přinejhorším řekne ne, ale tohle jsem vážně nečekala. Uvažuju, že si budu muset najít druhou práci,“ uvedla mladá žena z Hradce Králové.

Ačkoliv se na první pohled může zdát, že na takový postup nemá zaměstnavatel nárok, opak je pravdou. S podobnou praxí se řada lidí setkala už v době koronavirové pandemie a může se stát komukoliv, kdo si při podpisu smlouvy nedá pozor. Jak totiž ukazuje příběh Heleny Dvořákové, v některých případech mohou lidé o dohodnutou výši výplaty přijít. Snížení přichází v úvahu v případě, kdy zaměstnavatel určil mzdu výměrem či vnitřním předpisem, vysvětluje web Ústav práva.

Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články